Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akıllı Scooter Gogoro ile Tanışmaya Hazırlanın!

Yeni nesil teknolojiyle üretilen Gogoro SmartScooter, inanılmaz özellikleri ile CES 2015 Fuarı'nda görücüye çıktı. İşte akıllı scooter Gogoro:
Akıllı Scooter Gogoro ile Tanışmaya Hazırlanın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

“Scooter’ların Tesla’sı” benzetmesi belki de Gogoro için en iyi tanım olacaktır. Yeni nesil teknolojiyle üretilen Gogoro SmartScooter, inanılmaz özellikleri ile 2015 yılının başında ilk defa adından söz ettirdi. CES 2015 Fuarı’nda görücüye çıkan akıllı scooter, 150 milyon dolar civarında yatırım toplamayı da başarmıştır. Gogoro mükemmel bir scooter üretmekle kalmayıp, ‘SmartScooter’ isminin haklarını da satın almıştır. Tüm bu durumlar ve özellikler de, şirketin ne kadar iddialı bir giriş yaptığını kanıtlıyor.

Haziran ayında piyasaya sürülen Gogoro akıllı scooter için 27 Haziran’da ilk ön siparişler alındı. İlk başta yalnızca Tayvan Taipei şehrinde satılacak olmasına rağmen diğer ülkelere de en kısa zamanda satılması planlanıyor. Amerikan doları cinsinden yaklaşık 4100 dolara satılacak. Diğer ülkelere ise daha yüksek bir fiyatla satılacağı biliniyor. Taipei şehrinde yapılacak satışlar için Gogoro, şehre 32 şarj istasyonu yerleştirdi ve iki yıl boyunca ücretsiz pil değişimi paylaşacağını duyurdu. Ama iki yıl sonra pillerin kaça mal olacağından söz etmedi.

Gogoro’nun Teknolojisi

Gogoro'nun TeknolojisiSıfır emisyon oranına ve sessiz bir çalışma özelliğine sahip olan Gogoro scooter, dijital panellere ve kişiselleştirilebilir ışıklandırması ile dikkat çekiyor. Çevre dostu olması ilk amacı olurken, şehirlerdeki alışkanlığı değiştirmenin diğer büyük amacı olduğu biliniyor. Değiştirilebilir bataryalara sahip olan scooter, kurulan şarj istasyonlarında batarya değişim imkanına sahip ve boş bataryayı bırakıp dolusunu alınabilecek. Ekonomik ve basit bir çözüm olduğu belirtilen bu sistem, yine de kullanıcıları endişelendirebilecek özellikte değil mi sizce de?

SmartScooter’ın tasarımında, akıllı telefonların sadeliği dikkat çekiyor. Bu yüzden teknolojik bir görünüme de sahip. Daha önce Nike, Microsoft, HTC gibi markalarla çalışan Horace Luke, Gogoro’nun CEO’luk görevini üstlenmiş. Yatırımcıları arasında ise HTC’nin başkanı olan Cher Wang da yer alıyor. Tesla Model S’de kullanılan Panasonic 18650 lityum iyon pillerin kullanıldığı biliniyor ve bir de mobil uygulaması bulunuyor. Mobil uygulama sayesinde akıllı scooter’ınız hakkında bilgi alabileceksiniz. LED ışıklarını ayarlayabilir, kalan şarjınızı öğrenebilir ve yakındaki şarj istasyonlarını görebilirsiniz.

Gogoro SmartScooter içinde ağırlık ve darbe sensörü bulunuyor. Ayrıca dijital pusula, Bluetooth, ortam ışığı sensörü, ısı sensörleri gibi 80 farklı sensör bulunuyor. Bu sensörler sayesinde araç analizleri de yapılabiliyor. Analizler ise sürücüye iletiliyor.

GCM Yatırım Banner

Gogoro SmartScooter Motoru

Gogoro SmartScooter MotoruScooter’ın motoru, %98 verimlilikle kullandığı enerji sayesinde her türlü koşulda akıllıca güç çıkışı sağlayan bir şekilde modifiye edilmiştir. Hassas bir şekilde tasarlanmış olan sistem sayesinde soğutucular, motorun daha az enerji tüketimini de sağlıyor. G1 motor, güneş dişli grubu ve 66 metrelik ultra kalın oksijensiz bakır tel bulunduran mega yoğunluklu bobinin oluşturduğu benzersiz bir rotor tasarımına sahip.

6400 wattlık motor barındıran Gogoro SmartScooter, 0-50 kilometre hıza 4.2 saniyede ulaşıyor. En fazla 90 km/h hıza sahip; ama ne kadar hızlı giderseniz o kadar az mesafe kat ediyorsunuz. İki Gogoro bataryası ile çalışıyor ve scooter 40 km/s hızda yaklaşık olarak 95 kilometre yol alabiliyor. Bataryalar, selenin altında bulunan 2 yuvaya kolayca takılıp çıkartılıyor. Panasonic ile ortak geliştirilen bataryalarda, 25 farklı sensör, NFC bağlantısı ve 256-bit şifreleme bulunuyor. Bu teknolojiler sayesinde sürücüler dışında Gogoro istasyonlarından kimse faydalanamıyor.

Akıllı Scooter’ın Dış Tasarımı

Akıllı Scooter'ın Dış TasarımıDiğer scooter’lara göre % 30 daha hafif tasarlanan Gogoro, %100 alüminyum bir kasaya sahip. Şehir içi kullanımda, şasinin özel tasarımı sayesinde konfor ve dayanıklılığın sağlandığından da bahsediliyor. Çok fazla parça kullanmak yerine daha az parça kullanarak, scooter’ın gövdesi bir bütün halinde tasarlanmıştır. Bu tasarıma Aeroframe Alüminyum Monokok Şasi ismini vermişler ve dünyanın en ünlü süper arabalarıyla aynı standartlarda üretildiğini belirtiliyorlar. Her detayın tek tek incelendiği ve maksimum konforla maksimum gücün bir araya getirildiği de dikkat çeken özelliklerinden birisi.

Gogoro Süspansiyon ve Lastikler

Gogoro Süspansiyon ve LastiklerGogoro SmartScooter, Formula 1 yarışları için tasarlanmış yüksek performanslı kombine süspansiyon sistemine sahip. Özellikle yoğun trafikte bu süspansiyon sistemi, iyi bir sürüş sağlıyor. Uçakların iniş takımından esinlenilerek tek kollu bir süspansiyon üretilmiştir. Lastiklerde ise çift katlı hamur kullanılmıştır. Enerji verimliliği ve sürtünmeyi azaltmak için lastiğin ortasında sert kauçuk kullanılmıştır. Lastiğin yanaklarında ise daha yumuşak bir hamur kullanılarak motorun dönüşlerde daha iyi yol tutması amaçlanmıştır.

Son olarak seleden bahsetmek gerekirse; konforlu ve dengeli bir oturuş pozisyonuna sahiptir. Bu dengeli ve rahat oturma pozisyonu sayesinde hem virajlarda hem de yoğun trafikte motorun kontrolünü asla kaybetmiyorsunuz. Sürüş halindeyken motoru 48,5 derece yatırabilirsiniz. Ayrıca 30 santimetre yüksekliğindeki suda, güvenli bir sürüş sağladığı da Gogoro SmartScooter’ın önemli özelliklerindendir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın