Dolar (%-0.09) 13.5769
Euro (%-0.02) 15.2841
Sterlin (%-0.09) 18.2914
Ons (%-0.06) 1816.67
Gram (%-0.09) 793.90
Çeyrek (%-0.09) 1298.03
THYAO (%4.21) 27,22
ASELS (%0.95) 21,36
PETKM (%3.70) 8,68
EUR/USD (%-0.07) 1.12321
USD/JPY (%-0.03) 114.56
EUR/GBP (%0.04) 0.8353
Petrol (%-0.22) 87.16
Gümüş (%-1.37) 23.48
Bitcoin (%-0.38) 36733.87
Ethereum (%-0.15) 2443.69
Bist100 (%0.31) 1,951.17

Akıllı İnsanların Dillendirmekten Kaçındığı Cümleler

Akıllı İnsanların Dillendirmekten Kaçındığı Cümleler
09 Kasım 2016 | 07:45Son Güncelleme: 06.06.2017 / 12:28:49
Yorum

Günümüzde özgün fikirlere sahip ve kendi düşünceleri ile hareket eden insanların sayısı giderek azalmaktadır. Herkes, sistemin onları yönlendirdiği şekilde hareket ederek kendi düşüncelerini bir kenara bırakmaktadır. Tabii, bunların yanı sıra benliğinden ödün vermeyen zeki ve kalifiye çalışanların sayısı da azımsanacak miktarda değildir. Ancak önemli olan şey, akıllı olduğunun farkında olup bununla böbürlenmemektir.

Ağzınızdan kaçırdığınız ve yanlış anlaşılmaya müsait olan kelimeler hiç istemiyor dahi olsanız bazı insanları incitebilir. İşte, bu anlarda ne kadar akıllı veya zeki olduğunuz, pek de bir şey ifade etmemektedir. Ne iş yerinde ne de sosyal çevrenizde söylememeniz gereken bazı cümleler vardır ki insanların size kötü gözlerle bakmasına ve yerin dibine geçmenize neden olurlar.

Tüm bu nedenlerden dolayı, akıllı olan insanların bazı şeyleri göz önünde bulundurarak söylememesi gereken şeyler vardır. Haydi, hep beraber bunlara bir göz atalım:

Bu iş farklı şekilde yapılamaz: Akıllı insanlar, böyle bir cümlenin varlığını dahi hoş karşılamamalıdır. Çünkü onlar, at gözlüklerini çoktan çıkarmış ve yeniliklere açık insanlardır. Sabit bir fikre bağlı kalmazlar. Herkesin görüşlerini ve fikirlerini dinlemeye açıklardır. İlla onları uygulayacaklar diye bir şey yok; fakat mantıklı geldiyse de değerlendirmeye alacaklardır.

Benim suçum değil: Suçu başkalarına atmak, tercih seçenekleri arasında dahi yoktur. Eğer kendi hataları olduğunu düşünüyorlarsa, direkt olarak sorumluluk alır ve hatalarını kabul ederler. Yapılan hatayı kabul ettikten sonra çözümüne ulaşmak adına insanların fikirlerini dinlerler. Kendi hatalarını kendileri düzeltmek yerine insanlardan da yardım isterler ve bundan asla çekinmezler.

Yapamam:Yapamam” kelimesi, onların lügatlarında dahi yoktur. Böyle bir kelimenin varlığını görmezlikten gelirler ve kullanmamak adına ellerinden gelen her şeyi yaparlar. “Yapamam” kelimesini duyduklarında ise verecekleri tepkilerde pek hoş olmaz. Çünkü söyleyen kişinin işten kaçmak ve sorumluluk almamak için bu kelimeyi kullandıklarını bilirler.

İşimden nefret ediyorum: Hangi iş yerinde bu cümle hoş karşılanabilir ki? Evet, herkes istediği sektörlerde çalışamıyor veya kendi alanıyla ilgili işini yapamıyor ama yalnızca akıllı insanlar, bundan ötürü şikayetlerini yüksek bir sesle getirmezler. Çünkü bir kere sesli şekilde dile getirdikten sonra iş yerindeki huzur kaçar ve herkes tarafından sevilmeyen insan haline gelinebilir. Akıllı insanlar bunun farkında olduğu için ağızlarından en son duyabileceğiniz cümleler arasında “işimden nefret ediyorum” vardır.

Bu işi bir dakikada hallederim: Üzerinde çalışılacak iş ne kadar zor olursa olsun, hiçbir akıllı insanın ağzından bu cümleyi duyma imkanınızdır yoktur. Çünkü onların bir dakikada halledebileceği işin başkası tarafından daha uzun sürede yapılabileceğini bilirler ve onları aşağılamamak adına bu tarz cümleden kaçınırlar. Aynı zamanda iş ne kadar kolay olsa da asla küçümsemezler ve her şeyde olduğu gibi o işin üstünde de inanılmaz derecede efor harcayarak mükemmel olmasını sağlarlar.

Akıllı insanların iş yerlerinde ve hayatlarında söylemekten kaçındığı cümleler yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Bunun yanı sıra “deneyeceğim” ve “saçma bir fikir” tarzında şeyleri kullanmaktan kaçındıklarına da denk gelebilirsiniz. Onların lügatında denemek diye bir şey yoktur. Çünkü bu, kendilerinden emin olmadıklarını gösterir. “Deneyeceğim” kelimesini kullanmaktansa yapacağına dair söz verirler veya konu ile alakalı alternatif üretmeye çalışırlar. Kimsenin vaktini çalma hakları olmadığını bilirler. Onları diğer insanlardan ayıran özellik de budur. Kimseyi veya hiçbir işi küçümsemezler, daima ellerinden gelenin en iyisini yaparlar ve bu sırada da mümkün olduğunca mütevazi olmaya çalışırlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar