Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akhisar RES’in Enerjisa Üretim’e Devir İşlemleri Tamamlandı

Sabancı Holding, KAP’a yaptığı duyuruda Akhisar RES'in hisselerinin tamamının Enerjisa Üretim'e devir işlemlerinin tamamlandığını bildirdi.
Akhisar RES’in Enerjisa Üretim’e Devir İşlemleri Tamamlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada, Enerjisa Üretim’in rüzgar enerjisi santralleriyle ilgili yatırımları hakkında bilgilendirmede bulundu. Yüzde 50 paylarının dolaylı olarak Sabancı Holding’e ait olduğu Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.’nin (Enerjisa Üretim) Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedefi doğrultusunda kaydedilen gelişmeler aktarıldı.

Buna göre 55 MW’lık kurulu gücü olan rüzgar enerji santraline sahip Akhisar RES Enerji A.Ş.’nin hisselerinin tamamının Enerjisa Üretim’e devir işlemlerinin 1 Aralık 2022 tarihi itibarıyla tamamlandığı belirtildi. Akhisar RES, 2011 yılından bu yana faaliyet gösteriyordu.

Enerjisa’nın RES Sayısı 5’e Yükseldi

Açıklamada, Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Erciyes Rüzgar Enerji Santrali (Erciyes RES) projesine ilişkin toplam 80 MW’lık kurulu güç için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabullerinin de tamamlandığı söylendi.

Söz konusu kurulu gücün 65 MW’ı rüzgar, 15 MW’ı hibrit güneş enerjisi üretimini içeriyor. Bu gelişmeyle birlikte Erciyes RES’de toplam 65 MW’lık kurulu güce sahip 12 türbin ve 15 MW’lık hibrit güneş santralinin devreye alındığı ve üretime başlandığı belirtildi.

Enerjisa Üretim’in satın alınan Akhisar RES ve devreye alınan Erciyes RES yatırımları ile birlikte rüzgar enerjisindeki kurulu gücünün 332 MW’a, rüzgar enerjisi santral sayısının 5’e çıktığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

2026 yılı itibarıyla ise rüzgar enerjisi kurulu gücünün 1.332 MW’a, yenilenebilir enerjinin toplam portföy içerisindeki payının yüzde 57’ye yükseltilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın