Yatırım yapmaya başla!

Akenerji, Yapı ve Kredi Bankası’ndaki Kredisinde Uzun Vadeli Yeniden Yapılandırmaya Gitti

Akenerji ve Yapı ve Kredi Bankası'nın 2015 yılında imzaladığı kredi sözleşmesi uzun vadeli olarak yeniden yapılandırma sürecine girdi.
Akenerji, Yapı ve Kredi Bankası’ndaki Kredisinde Uzun Vadeli Yeniden Yapılandırmaya Gitti

Akenerji ile Yapı ve Kredi Bankası arasında 2015 yılının Eylül ayında imzalanan ve 854 milyon ABD doları tutarında olduğu bilinen kredi sözleşmesi için yapılandırma süreci başlatılmıştı. Şirketin bankadaki kredisine ilişkin uzun vadeli olarak başlatılan söz konusu sürecin sona erdiği öğrenildi.

Söz konusu kredi sözleşmesinin 1 yılı ana para ödemesiz olmak üzere 12 ay vadeli olduğu biliniyordu. Akenerji bu kapsamda o yıldan 2019’a kadar yaklaşık 450 milyon dolarlık ana para, işletme kredisi ve faiz geri ödemesi gerçekleştirmişti.

“Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik” adlı tebliğin 15 Ağustos 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girmesiyle kredinin uzun vadeli yapılandırılmasına ilişkin görüşmeler başladı.

Kredi Uzun Vadeli Yapılandırma GörüşmeleriAkenerji Genel Müdürü Serhan Gençer; şirket olarak kuruluşlarının üzerinden 30 yıl geçtiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında, 2019 yılının son günlerini yaşadığımız bu dönemde Akenerji’nin içinde bulunduğu girişimlerin uzun dönemli finansal sürdürülebilirliğin tesis edilmesi amacını taşıdığını ifade etti.

Gençer, Akenerji’nin Yapı ve Krerdi bankasındaki kredisinin yapılandırılmasıyla birlikte şirketin finansal anlamda sürdürülebilirliğinin arttığını ve sektörde daha rekabetçi bir firma haline geldiklerini belirtti.

Akenerji Genel Müdürü Serhan GençerSon dönemlerde hem dünyanın hem de Türkiye’nin enerji sektörü bakımından sıkıntılı bir süreç geçirdiğini ifade eden Gençer, böyle bir dönemde Yapı ve Kredi Bankası ile birlikte attıkları bu adımın Akenerji’nin insan kaynağına, piyasada elde ettikleri 30 yıllık tecrübeye ve enerji sektörünün şirkete duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

İmzalanan yeni kredi sözleşmesiyle birlikte Akenerji’nin sektör içinde ayrıcalıklı bir yere geldiğini belirten Gençer, bu adımın özellikle finansal sürdürülebilirlik bakımından önem taşıdığını yeniden vurguladı. Bundan sonraki dönemde Akenerji olarak güçlü insan kaynağı, teknolojik gelişmeleri yakından izleyen üretim kapasitesi ve piyasaya karşı sergilediği yenilikçi tavrı ile Türkiye’ye daha fazla değer katan bir şirket olarak ilerlemeye devam edeceklerini açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum