Yatırım yapmaya başla!

Qatar Airways’in CEO’su “Kadınlar Bu İşi Yapamaz” Yorumu için Özür Diledi!

Katar merkezli ulusal havayolu Qatar Airways’in CEO’su Akbar Al Baker, skandal yaratan “kadınlar bu işi yapamaz” sözlerinden dolayı özür diledi. Detaylar şöyle…
Qatar Airways’in CEO’su “Kadınlar Bu İşi Yapamaz” Yorumu için Özür Diledi!

Qatar Airways’in CEO’su ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği‘nin (IATA) başkanı olan Akbar Al Baker, IATA’nın yıllık kongresinde tüm dünyayı şok eden yorumlarda bulundu.

IATA’nın cinsiyet eşitliğinin ele alındığı etkinlikte konuşan Al Baker, havayolu şirketlerini erkeklerin yönetmesi gerektiğini söyledi. Ve bu açıklamaları, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin başkanlığına seçilmesinin üzerine yaptı. Skandal sözler, tüm dünyada tepkiyle karşılandı.

Al Baker, gazetecilerin Ortadoğu’daki havayollarında kadın çalışan ve yönetici eksikliğiyle nasıl mücadele edeceği yönündeki soruları üzerine gündeme oturan yorumunu dile getirdi.

Qatar Airways’in CEO’su “Kadınlar Bu İşi Yapamaz” Yorumu Keza Katar merkezli şirketin CEO’sunun salonda şaşkınlık ve öfke yaratan yanıtına göre havayolu şirketlerini yalnızca erkeklerin yönetebilirdi çünkü bu iş çok zorlu bir görevdi.

Neticede; havacılık sektörünün en güçlü isimleri arasında yer alan Al Baker’in bu açıklamaları skandal halini aldı ve CEO gördüğü tepki üzerine ortalığı sakinleştirmek için bazı girişimlerde bulundu.

Mesela; Bloomberg’e konuşarak Qatar Airways’in personelinin üçte birinden fazlasının kadın olduğunu ve aralarında pilotlar ile yöneticilerin de bulunduğunu söyledi.

Qatar Airways’in CEO’su Skandal Açıklamalar Bunun yanında; CEO pozisyonunda bir kadını nasıl karşılayacağı sorusuna da kendisi yetiştirdiği takdirde bir kadının halefi olabileceğini dile getirdi. Diğer taraftan; CNBC’nin haberinde Akbar Al Baker’in medyada yankı uyandıran açıklamalarından dolayı özür dilediği belirtildi.

Al Baker’in söz konusu özür mesajında; medyanın sansasyonuna uğrayan dünkü yorumlarından dolayı üzgün olduğu ifadelerine yer verildi.

Akbar Al Baker Özür Diledi Qatar Airways’de işgücünün % 44’ünü kadınların oluşturduğunu belirten CEO, “hiçbir iş kadınlar için çok zor değildir” diyerek hatasını telafi etmeye çalıştı. Ayrıca Qatar Airways’in şirket olarak iş yerinde cinsiyet eşitliğine inandığını vurguladı.

Ancak özür dileyip durumu düzeltmeye çalışsa da Al Baker’in daha önceki açıklamaları bunu pek inandırıcı kılmadı. Çünkü şirket daha önce de ayrımcılık suçlamalarıyla gündeme gelmişti. Örneğin; 2015’te Uluslararası Çalışma Örgütü Katarlı havayolunu kadın çalışanlarına getirdiği uzun süreli hamilelik şartından dolayı eleştirmişti.

Ve Baker o zaman kurumun ne düşündüğünü umursamadığını, kendisinin başarılı bir şirket yaratmak için uğraştığını söylemişti. Geçen yıl da ABD’li kabin görevlilerini “büyükanne” diye nitelemiş, kendi havayollarındaki hosteslerin yaş ortalamasının 26 olduğunu aktarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum