Yatırım yapmaya başla!

Akbank Yeniden Türkiye’nin En Değerli Markası!

Akbank Yeniden Türkiye’nin En Değerli Markası!

“Türkiye’nin En Değerli Markaları, Turkey 100” çalışmasının sekizincisini gerçekleştiren Brand Finance’nin sonuçlarına göre Akbank, 2.5 milyar dolar ile Türkiye’nin en değerli markası olma unvanını aldı.

Listenin ilk 10’una girmeyi başaran diğer isimlerse şöyle;

 1. 2 milyar 516 milyon dolar marka değeriyle Akbank
 2. 2 milyar 475 milyon dolar marka değeriyle Türk Telekom
 3. 2 milyar 445 milyon dolar marka değeriyle İş Bankası
 4. 2 milyar 219 milyon dolar marka değeriyle Türk Hava Yolları
 5. 1 milyar 953 milyon dolar marka değeriyle Garanti Bankası
 6. 1 milyar 845 milyon dolar marka değeriyle Arçelik
 7. 1 milyar 700 milyon dolar marka değeriyle Turkcell
 8. 1 milyar 393 milyon dolar marka değeriyle Yapı Kredi
 9. 1 milyar 387 milyon dolar marka değeriyle BİM
 10. 1 milyar 85 bin dolar marka değeriyle Anadolu Efes

Türkiye’nin en değerli 100 markası arasına girebilen diğer bazı isimlerse;

Finansbank, Denizbank, TEB, Şekerbank gibi bankalar; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor gibi spor kulüpleri ve Opet, Aygaz, TAV, Aselsan, Hürriyet, Boyner, Otokar, Ege Seramik gibi kuruluşlar oldu.
Brand Finance’nin 2014 yılında yaptığı araştırma sonuçlarında Türkiye’nin en değerli markası sıralaması birinciliğinde Türk Telekom bulunurken, ikinci sırada Akbank yer alıyordu. Bu yıl sıralama tam tersi yönünde değişiklik gösterdi.

Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değerinin 25-35 milyar dolar olduğu bildirildi. Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, bu 100 markanın toplam değerinin %69’unu hizmet sektörünün oluşturduğunu ifade etti. İlgüner, bu tablonun Türkiye’nin henüz değerli markalar geliştiremediğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Brand Finance tabloları hazırlarken, markalı faaliyete ait son 3 yıllık geçmişi ve gelecek 5 yılı yorumluyor. Yapılan bu araştırma, erişilebilir finansal verilere ve analist gözlemlerine dayalı olan sınırlı bilgiler ile yürütülüyor. Marka değerine göre yapılan çalışmalar, markanın gelecekteki gelir üretmek kabiliyetini yansıtıyor. Bu kabiliyet ise geçmiş ile gelecek beklentilerinin bugüne indirgenmiş hali olarak analiz sonucunu veriyor. Yapılan değerlendirmelerin önemli bir göstergesi olan “Marka Gücü Endeksi” de markanın yönetiminin başarısının kanıtı oluyor.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), markalar hakkında bilgilerin alınmasında en doğru yer. 100 markanın yer aldığı Brand Finance listesinin %80–85’ine ait veriler KAP aracılığıyla sağlanıyor. Diğer şirketler ise kendi bilgilerini iletiyorlar. Brand Finance tabloları hazırlarken, markalı faaliyete ait son 3 yıllık geçmişi ve gelecek 5 yılı yorumluyor.

Marka dereceleri ise;

 • AAA- Çok çok güçlü,
 • AA- Çok Güçlü,
 • A- Güçlü,
 • BBB-B – Orta,
 • CCC-C – Zayıf,
 • DDD-D – Çok zayıf olarak değerlendiriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum