Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Siber Saldırı İddialarına Açıklama Getiren Akbank Hisseleri Düşüyor

Akbank’ta iki gündür süren kesintilere müşterilerin tepkileri büyürken, bankanın hisseleri güne ekside başladı.
Siber Saldırı İddialarına Açıklama Getiren Akbank Hisseleri Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Akbank’ta dünden beri yaşanan sistemsel arıza nedeniyle hiçbir bankacılık işlemi yapılamıyor. Yaşanan sorun üzerine sosyal medyada siber saldırı olduğuna dair söylentiler gündeme oturdu.

Bunun üzerine bankadan açıklama geldi. Akbank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 06.07.2021 tarihinde başlayan sorunun bankanın ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklandığı ve kesintilerin hala sürdüğü belirtildi.

Ancak siber saldırı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Müşterilerin bilgi ve kayıtlarının güvende olduğunu belirten banka, yaşanan mağduriyetten dolayı özür diledi.

Sorunun hala devam etmesi ve sosyal medyada şikayetlerin giderek büyümesi, bankanın hisselerine olumsuz yansıdı.
Akbank Hisseleri %0,74 Ekside
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler Salı günü yaşanan sorundan çok fazla etkilenmedi ve yatay seyretti. Gün sonuna doğru düşüşe geçerek kapanışı 5,37 TL’den yaptıktan sonra, bu sabah daha düşük seviyeden açıldı.

Akbank hisseleri güne %0,56 değer kaybıyla 5,34 liradan başladı. Ardından 5,32’ye geriledi. 47,608,614 TL hacme sahip olan hisseler haftalık bazda %1’in üzerinde artsa da aylık ve yıllık olarak negatif bölgede duruyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Son bir aylık işlem süresince 5,20 – 5,58 arasında hareket ederek %0,74, yıllık 5,42 – 7,44 arasında seyrederek %9 oranında düşüş gösterdi.

Bu arada banka yaşanan kesintiler nedeniyle ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacağını bildirdi. Şeker Yatırım sabah analizinde, Akbank’ın 5,7 milyon dijital müşterisi olduğu ve işlemlerin %16’sının mobil ağlardan yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.