Paylaşım
in G+

Akbank: “Mobilden Yapılan Kredi Başvurularının % 15’i Facebook’tan Geliyor”


 

Akbank Direkt’ten Sorumlu Müdür Yardımcısı Tolga Ulutaş, düzenlediği basın toplantısında ilgi çekici veriler paylaştı. İşte bankanın mobil bankacılıkla ilgili hedefleri;

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler neticesinde her geçen gün biraz daha artan mobil bankacılık oranları, sektördeki şirketlerin yönelimlerini de etkiliyor. Sonuçta; bugün pek çoğumuz bireysel işlemlerimizi şubeye gitmeye gerek duymadan halledebiliyoruz.

Para transferleri, fatura ödemeleri, ihtiyaç kredisi gibi bir dizi bankacılık işlemini, dijital bankacılık sayesinde bir tık uzağımızda! Kaldı ki geçtiğimiz günlerde paylaştığımız 2017 Dijital Ödemeler Araştırması Türkiye sonuçları da durumun ne halde olduğunu gösteriyor. Tam da bu noktada; Akbank Direkt’ten sorumlu Müdür Yardımcısı Ulutaş’ın açıklamalarına geçebiliriz.

Öncelikle Ulutaş’ın, 2017’nin üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirini rekor seviyelere çıkaran Facebook ile ilgili açıklamalarına değinelim.

Akbank Direkt’ten sorumlu Müdür Yardımcısı Ulutaş’ın açıklamalarıÇünkü kendisi ihtiyaç kredilerinin üçte ikisinin Akbank Direkt’ten verildiğini ve bunun % 15’ini de Facebook üzerinden gelen başvuruların oluşturduğunu belirtti.

Akbank Direkt’in bu başarısının ardından sosyal medya mecrasının dünyanın hiçbir alanında bu kadar etkili olmadığını açıkladığını söyleyen Ulutaş, Facebook hakkında “Şu anda dünyada tüm bankaları ‘elimizdeki datayla böyle bir şey yapabiliyoruz’ diye kapı kapı dolaşıyor” sözlerini kullandı.

Kaldı ki reklam gelirlerindeki artışla dikkat çeken Facebook, bankalardaki bu ihtiyacı akıllıca kullandığı takdirde gelirini daha da arttıracaktır ama o ayrı bir konu!

Mobilden yapılan kredi başvurularının % 15’ini de Facebook üzerinden geliyorUlutaş, müşterilerin internette yaptıkları aramaları çok iyi kullandıklarını ve elde ettikleri büyük veriyi işleyerek son 1 yılda 1 milyondan fazla müşteri kazandıklarını belirtti. Dijital bankacılığın hem Türkiye hem de dünyada hızlanarak devam edeceğini söyleyen Tolga Ulutaş, bilgisayar bankacılığı ile mobil bankacılık konularına da değindi.

2020’li yıllarda akıllı telefonu olmayan kimsenin kalmayacağını öngören Ulutaş, “2025’te tahminen 60 yaşın altında kimse bilgisayardan bankacılık işlemi yapmayacak” dedi.

Akbank dijital bankacılık üzerine çalışmalarını devam ettiriyorAkbank Direkt Mobil kullanıcılarının uygulamayı ayda ortalama 19 kez ziyaret ettiğini dile getiren Ulutaş, müşterilerin uygulama içinde bıraktığı izleri data olarak kullandıklarını ifade etti.

Ayrıca dünyadaki yenilikleri takip eden, ortak aklı kullanan Akbank LAB’a ağırlık verdiklerini belirten Ulutaş, burada Ripple ve Blockchain teknolojisi ile yurtdışı para transferlerinin yanında bir dizi alanda proje ürettiklerini belirtti. İlaveten; bugün müşterilerin % 50’sinin mobil bankacılık kullandığını ve 2 yıl içinde oranı 70’e çıkarmaya hedeflediklerini açıkladı.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı