Yatırım yapmaya başla!

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: “Tedbirler Sonuç Veriyor”

Bankacıların genel müdürlerinden gelen yorumlara bir yenisi Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil'den geldi. İşte konuşmasından detaylar;
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil: “Tedbirler Sonuç Veriyor”

Hafta başından beri birçok bankanın genel müdüründen önemli açıklamalar geldi. Bunların en yenisi Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’den geldi. Türkiye’deki tedbirlerin piyasalarda sonuç vermeye başladığını söyleyen Binbaşgil, Bloomberg HT’nin sorularını yanıtladı. Alınan tedbirlerin yerinde olduğunu da ifade eden Binbaşgil, ekonomi yönetimi ve bankaların süreci iyi koordine ettiğini söyledi.

Hakan Binbaşgil, BDDK’nın swap hamlesinin son derece yerinde olduğunu ifade etti.

BDDK Swap Hamlesi Yerinde

Tedbirlerin piyasalarda sonuçlarının görülmeye başladığını söyleyen Binbaşgil, Salı günü döviz satışlarının miktarının tahmini olarak 1,5 milyar dolar civarında olduğunu belirtti. Mevduatta ise önemli çıkışların olmadığını ve panik yaşanmadığını dile getirdi. Daha önce yaptığı yazılı açıklamada ise “ekonomi yönetiminin tek çatı altında toplanmasının avantajını yaşadık,” ifadelerini kullanmıştı.

Orta ve uzun vadeli yapısal adımlar atılmalı diyen Binbaşgil, yatırım yapılması ve tasarrufların artırılması gerektiğini söyledi.

Tasarrufların Artırılması Gerek

Piyasalardaki hareketlenmenin aşırı boyutta olmadığına dikkat çeken Binbaşgil, Türkiye ekonomisinin dünya ile entegre olmuş bir ülke olduğunu ifade etti. “Piyasada hareketlenmeler oldu ancak bu aşırı boyutlarda değildi. Bu hareketler bankacılık sisteminin tolere edebileceği şekilde oldu, bugün de işlerin artık normalize olduğunu söyleyebilirim,” dedi. BDDK’nin swap konusunda yaptığı önlemi yerinde bulan Binbaşgil, “bu düzenlemeyle yurt dışında TL daha değerli hale geldi. İyi bir yönetim sergiledi,” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin güçlü olduğunu söyleyen Binbaşgil, bankacılık sektöründe de dünyada iyi noktada olduğumuzu belirtti.

Türkiye Ekonomisi Güçlü Seyrediyor

Bankacılık sektörü likiditesinin, sermaye yapısıyla birlikte iyi noktalarda olduğuna dikkat çeken Binbaşgil, düzeltilmesi gereken alanlar olduğunu belirtti. “Cari açığı, enflasyonu kalıcı olarak düşürmemiz lazım, bunun için de yapısal tedbirler olmalı,” dedi. Serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz verilmeyeceğinin açıkça söylendiğini belirten Binbaşgil, Türkiye’nin 165 milyar dolar ihracatı, 250 milyar dolar ithalatı olduğunu söyledi. Bu noktalara göre Türkiye’nin dünya ile entegre olan bir ülke olduğunu ifade etti ve “bunun dışında bir alternatif yok, yani spekülasyon yaratmanın bir faydası yok,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum