Yatırım yapmaya başla!

Akaryakıt Dağıtım Şirketlerinin İsyanı!

Akaryakıt Dağıtım Şirketlerinin İsyanı!

PETDER Başkanı Martin Thomsen, akaryakıt şirketlerinin tıpkı geçen yıl olduğu gibi bu yılı da zararla kapatacaklarını bildirdi. Düşük karlılıktan şikayetçi olan akaryakıt şirketlerinin tepkileri arttı.

Şirketler akaryakıt fiyatlarındaki kar marjında en az 10 kuruşluk bir artış olması gerektiğini belirtirken; PETDER Yönetim Kurulu Başkanı Martin Thomsen, 4 liralık akaryakıt fiyatı içerisinde dağıtım şirketlerinin marjının %10 olduğunu ve sanayi, endüstri, yatırım gibi maliyetlerinin bu oranla karşılandığını söyledi. Martin Thomsen konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Tavan fiyat zarara neden oldu. İstasyon çalışanlarının yanı sıra banka teminat mektubu, ulusal marker ve sayaç yatırımı gibi ilave maliyetler var. Türkiye’de litre başına o ülkelere kıyasla 10-12 kuruş daha fazla maliyet var. Şuanda sektör para kaybediyor. Şimdi biz burada otururken, sektör para kaybediyor. 41 kuruş marj kesinlikle yeterli değil. Örneğin, Türkiye’de istasyonlarda pompa görevlileri istihdam ediliyor. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya’da pompa görevlileri yok. Sektörün faaliyetlerine devam edebilmesi için litre başına 10 kuruş daha fazla marja ihtiyacı var,” dedi.

İthal ürün için iskeleye sayaç yatırımı yapıldığını belirten Martin Thomsen, bunun getirdiği ek yatırım maliyetinin 100 milyon dolar olduğunu ifade etti. Thomsen, akaryakıt sektörünün en iyi vergi toplama aracı olduğunu ve yılda 60 milyar liralık vergi toplandığını bildirdi.

PETDER Genel Sekreteri Niyazi İlter ise Türkiye’de kaçakçılık da dahil diğer ülkelerde olmayan maliyetler bulunduğunu söyledi. Kaçakçılığın önünü kesmeye çalıştıklarını belirten İlter, sözlerine şöyle devam etti; “10 numara yağ konusunda da ciddi bir iyileşme var, ama bu sorun maalesef halen devam ediyor. 2014 yılında baz yağ talep fazlası 288 bin tona düştü. 2011 yılında bu 1 milyon 100 bin tondu. Dolayısıyla baz yağ kalemi bile başlı başına 10 numara yağa giden, yağ miktarını gösteren önemli bir gösterge,” dedi.

Toplam fiyat içindeki kar marjı payının %10 olduğunu belirten Niyazi İlter; “Yani biz 4 liralık bir üründe 40 kuruştan bahsediyoruz. 40 kuruşta 2-3 kuruş arttı mı azaldı mı diye tartışıyoruz. Sektörün içinde bulunduğu durum, sektörün önemi ve büyüklüğü düşünüldüğünde aslında çok küçük rakamlardan bahsediyoruz. Oysa dolar kurundaki en ufak bir değişiklikte fiyatlar 5-10 kuruş artıyor ya da azalıyor zaten,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum