Yatırım yapmaya başla!

Akaryakıt Bayileri ile Dağıtım Şirketleri Arasında Kar Marjı Ayarı Yapıldı

EPDK Başkanı Yılmaz, akaryakıt bayileri ve dağıtım şirketleri arasında kar marjı anlaşmazlığında balans ayarı yaptıklarını açıkladı.
Akaryakıt Bayileri ile Dağıtım Şirketleri Arasında Kar Marjı Ayarı Yapıldı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, son dönemde tartışmalara yol açan ve piyasada arz sıkıntısı yaratan kar marjı konusuna son noktayı koydu. Yılmaz akaryakıt bayileri ile dağıtım şirketleri arasında yaşanan kar paylaşımı anlaşmazlığına ilişkin balans ayarı yaptıklarını söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul Kararı” nın detaylarını paylaştı.

EPDK Başkanı Mustafa YılmazYılmaz dağıtım şirketleri ile akaryakıt bayileri arasında oluşan kar paylaşımı anlaşmazlığına çözüm olacak kararın son kurul toplantısında ele alınarak onaylandığını belirtti. Söz konusu kararın her iki tarafın da menfaatleri doğrultusunda alındığını, haksızlığın önüne geçip, adaletli bir şekilde oluşturulduğunu söyledi.

Hiçbir dağıtım şirketinin sözleşmede yer almayan maliyetleri bayilere fatura edemeyeceğini söyleyen Yılmaz, kendi başlarına da kar değişimi yapamayacaklarını ekledi. Dağıtıcı ve Bayi Marjlarının Paylaşımına İlişkin Kurul kararının kısa süre içerisinde tüketiciye olumlu yansıyacağını, yaptıkları balans ayarı sayesinde sektör üzerindeki yükün hafifleyeceğini sözlerine ekledi.

Söz konusu düzenleme hesaplanan toplam marjın en az %55’inin bayilere bırakılmasını içeriyor.

Kar Marjı Balans AyarıKurul’un aldığı kararın detaylarını paylaşan Yılmaz hesaplamaların elektronik sistemlerle yapılan satışlarda toplam indirimli fiyatlar üzerinden alınmasıyla yapılacağını belirtti. Dağıtıcıların yükümlülüğünde bulunan maliyetlerin ürünün fiyatı dışında hiçbir isim altında kesilen faturalara eklenmeyeceği ve bayilere yansıtılmayacağı hükmü getirildi. Dağıtıcıların bayilere sunduğu hizmetler karşılığında keseceği faturaların bütün detaylarının sözleşmede tanımlanacağı bildirildi.

Alınan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Karar Resmi Gazete’de YayımlanacakEPDK alınan şikayetler doğrultusunda konuyla ilgili sıkıntıları çözmek için Temmuz ayında harekete geçmişti. Alınan kar marjı bayilerin bulunduğu il için dağıtıcı tarafından kuruma bildirilen tavsiye veya tavan fiyattan, en yakın rafineri çıkış fiyatının çıkarılması ile hesaplanıyordu.

Ancak dağıtım şirketlerinin farklı isimler altında fatura kesmeleri, sözleşmede yer alan kar paylaşım koşullarına uymadığı ve marj makasını makul olmayan seviyeler üzerinde genişlettiği gerekçesiyle çeşitli şikayetler alınmıştı. EPDK bu şikayetler doğrultusunda harekete geçerek her iki tarafın haklarını gözeten adil bir karar aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum