Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar Deprem Gününde Yaşananları Saat Saat Anlattı

Milli Savunma Bakanı, askerin deprem bölgesine geç ulaşması ve gösterilen reflekslerin ağır kalmasına yönelik eleştirilere açıklık getirmek için Mehmetçiğin adım adım yaptıklarını anlattı.
Akar Deprem Gününde Yaşananları Saat Saat Anlattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Depremin ardından 2 hafta geçti ancak bölgeye gönderilen destek ve yardımlara ilişkin süren tartışmalar bitmedi. Özellikle 1999 depremiyle yapılan karşılaştırmalarda, yaşanan son deprem felaketinde askerin sahada olmadığı ve alana geç gönderildiğine yönelik eleştiriler geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, söz konusu eleştirilere yanıt verdi. Askerin kışladan geç çıkarılmadığını savunarak, açıklamasında “Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları askeriyle, siviliyle, işçisiyle, teknik personeli ile ilk andan itibaren seferber olmuş, milletinin yanına koşmuştur” ifadesini kullandı.

TSK komuta kademesinin de olduğu video telekonferans toplantısında konuşan Bakan Akar, MSB ile TSK’nın depremin hemen ardından harekete geçtiğini şu sözlerle paylaştı:

“İlk deprem saat 04.17’de gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra Genelkurmay, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri’nin harekat merkezleri süratle yapılması gerekenleri yaparak saat 04.30’da birliklerden rapor istedi. Aynı saatte Türk Silahlı Kuvvetleri İnsani Yardım Tugay Komutanlığı’na ‘hazır ol’ emri verildi.”

Erdoğan 05.10’da Arandı

Akar, saat 05.00’e geldiğinde Afet Acil Durum Kriz Merkezi kurulduğunu, saat 05.10’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla arandığını aktardı.

GCM Yatırım Banner

Sahadan gelen ilk verilere göre Hatay’da bir askeri binanın yıkıldığı ve 3 askerin şehit olduğunu paylaştı.

Hatay’a ulaşmak için harekete geçildiğini söyleyerek, 2’nci Ordu Komutanlığı birlikleri, Valilik ve AFAD’ın saat 06.00’ta Kahramanmaraş, Malatya ve İskenderun’daki arama kurtarma çalışmalarına dahil olduğunu kaydetti.

İlerleyen saatlerde en büyük çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’a ‘seyre hazır ol’ emri verildiğini, saat 07.30’a geldiğinde Doğu Akdeniz’deki iki fırkateynle iki helikoptere İskenderun Körfezi’ne intikal emri verildiğini ekledi.

Aynı saatte gerekli ekipmanların bölgeye ulaşması için olumsuz hava şartlarına rağmen nakliye uçaklarının seferber edildiğini paylaştı.

Depremden Yaklaşık 6 Saat Sonra Hatay’daki Arama-Kurtarma Çalışmalarına Başlandı

Akar, saat 08.00’ı gösterdiğinde 3 uçağın Kayseri’den Ankara, İstanbul ve İzmir’e hareket ettiğini söyledi.

Depremden yaklaşık 6 saat sonra Hatay’daki arama-kurtarma çalışmalarına 8’inci Komando Tugayı’nın başladığını belirtti.

Afet alanına personel ve malzeme taşıyan araçların dönüşte depremzedelerin tahliyesine yardım ettiğini aktardı.

“İkinci Depreme Hatay’a Giderken Yolda Yakalandık”

Akar, kendisinin saat 10.45’te Ankara’dan deprem bölgesine gittiğini sözlerine ekledi.

Depremde hizmet dışı olan Hatay Havalimanı yerine İncirlik’teki 10. Tanker Üs Komutanlığı’na indiklerini söyleyerek, Hatay’a karayoluyla ulaştıklarını, saat 13.24’te yaşanan ikinci depreme yolda yakalandıklarını açıkladı.

Yaşanan büyük yıkımlara olumsuz hava şartlarının da eklendiğinde ulaşım ve iletişimde aksaklıkların yaşandığını söyledi.

Zorlu koşullara rağmen yardıma koşan Mehmetçiği kutlayarak, birlikte ve beraberlik mesajı verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.