Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Akar Açıkladı: 10 Binden Fazla Suriyeli Türkiye’den Ayrıldı

Bakan Akar, Hatay’daki sınır kapısından mültecilerin giriş yaptığı iddialarını açıkladı. İddiaların aksine Suriyelilerin gönüllü dönüş yaptığını söyledi.
Akar Açıkladı: 10 Binden Fazla Suriyeli Türkiye’den Ayrıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hatay’daki Yayladağı Sınır Kapısı’na giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bölgede incelemelerde bulundu. Suriye’den Türkiye’ye gelecek mülteci akınına ilişkin endişelerin söz konusu olmadığı mesajını vererek, Hatay’a akın olduğu iddialarına açıklık getirdi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve Suriye’yi de etkileyen depremlerin ardından yerli halkın tahliye edilmesiyle Hatay’a Suriyeli mülteci akının olduğu söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Akar, aksine ülkedeki Suriyelilerin geri döndüğünü açıkladı.

Olası bir yasa dışı geçiş teşebbüsünün olmadığını paylaşarak, “Bazı fitne fesat yuvaları sınırlardan sığınmacı akını olduğuna dair iddiaları ortaya attılar. Bu iddialar tamamen gerçek dışıdır. Ne sınır kapısından ne de sınır hattından geçiş var” dedi.

Yerinde incelemelerin yapıldığını ve gözlemlere göre Türkiye’den terklerin yaşandığını kaydederek, “Türkiye’ye yoğun geçiş olduğu iddiasının aksine tek yönlü yani Türkiye’den Suriye’ye doğru Suriyeli vatandaşların geçtiğini ifade ettiler. Depremde ailesini, kaldıkları yerleri kaybeden Suriyeli kardeşlerimizin kendi topraklarına gönüllü olarak döndüklerini belirttiler” şeklinde açıklama yaptı.

Milli Savunma Bakanı, “Depremden sonra 10 bin 633 Suriyeli topraklarına gönüllü olarak dönmüştür. Dolayısıyla aldığımız bilgiler kapsamında, kitle halinde ne hudutlardan ne de sınır kapılarından ülkemize geçiş söz konusudur” dedi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.