Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AK Partili Canikli Ekonomik İstikrar için Cari Açığa İşaret Etti

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, partisinin seçim beyannamesinde yer alan ekonomik vizyon hakkında açıklamalarda bulundu.
AK Partili Canikli Ekonomik İstikrar için Cari Açığa İşaret Etti
HABER GİRİŞ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli, partisinin seçim beyannamesinde yer verilen ekonomik vizyona dair açıklamalarda bulundu. Canikli, AK Parti’nin dengeli, gerçek ve iddialı bir ekonomik perspektif ortaya koyduğunu söyledi.

2023-2028 dönemini ilişkin planlanan yatırım ve harcamalar için kaynak problemi bulunmadığını belirten Canikli, gelecek 5 yıllık dönem için yıllık ortalama yüzde 5,5’lik büyüme hedeflendiğine dikkat çekti.

Canikli, bu büyüme oranı ile 5 yılda 6 milyon yeni iş imkanının ortaya çıkacağını ve yıllık ortalama 1,2 milyon adet iş kapasitenin oluşturulacağını ifade etti. 2028’de kişi başına milli gelirin 16 bin doların üzerine çıkartılmasının hedeflendiğini belirtti.

Canikli’den Cari Açık Vurgusu

Nurettin Canikli, istikrarlı büyüme için cari açığın kalıcı olarak ortadan kaldırılmasının zorunlu olduğu belirterek, “Geleneksel üretim ve ihraç ürünleri ile cari açık probleminin giderilmesi mümkün gözükmemektedir. Cari açığın sorun olmaktan çıkartılabilmesi için Türkiye ekonomisi, teknoloji üretimi ve katma değeri yüksek ürünlerin üretimi kulvarına girebilmelidir.” diye konuştu.

Nurettin Canikli, seçim beyannamesinde cari açık sorunuyla ilgili, savunma sanayi, teknoloji ve sağlık sektörlerindeki döviz girdisinin artırılması ve madenlerin katma değerli hale getirilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

AK Parti Seçim Beyannamesi’nde, 2023-2028 döneminde yerine getirilmesi gereken yatırım ve harcamalar için kaynak problemi bulunmadığı vurgulayan Canikli, gereken kaynağın, mali disiplinden taviz verilmeden fiilen oluşturulduğunu ve yatırımların, taahhütlerle ilgili harcamaların finansmanında kullanıldığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.