Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ak Parti Sözcüsü Çelik’ten Macron’a Sert Çıkış!

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye için "sömürgeci" ifadesine tepki gösterdi. İşte detaylar...
Ak Parti Sözcüsü Çelik’ten Macron’a Sert Çıkış!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı için gittiği Mısır’da Türkiye’ye yönelik tepki çeken ifadeler kullandı. Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten konuya dair açıklama geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Çin’in, Rusya’nın ve Türkiye’nin Afrika’da sömürgeci suç olduğunu söyledi. “Bu ülkeler Fransızlardan daha iyisini mi yapıyor? Bizden daha beterini yapıyor” ifadelerinde bulundu.

“Macron Sömürgeci Zihniyetin İzlerini Taşıyor”

Macron’un bu ifadelerine tepki gösteren Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Türkiye’yi Afrika’da emperyalist güç olarak suçlanmasını kınadığını aktardı. “Fransa’nın Afrika’daki sömürgeci geçmişinin Afrikalılara ne acı bedeller ödettiği ve bunun halen devam ettiği tüm dünyanın malumudur.” açıklamasında bulundu.

Çelik, Afrika’da eşitlik ve ortaklık temelinde derin ilişkilerin geliştirildiğini belirtti. Macron’un, Afrika’yı tapulu mülkü olarak gören sömürgeci bir zihniyetin izlerini taşıdığını bildirdi.

“Türkiye’yi Suçlaması Vahim Bir Hata”

Fransız şirketlerin Suriye’de DEAŞ’a ve PKK’ya destek verdiğini vurguladı. Bundan dolayı Macron’un Türk milletinden özür dilemesi gerektiğini, Türkiye’yi suçlamasının vahim bir hata olduğunu aktardı.

GCM Yatırım Banner

Ak Parti sözcüsü, Macron’u Fransız dış politikasını Türkiye karşıtlığına indirgemesinin yanlış olduğunu söyledi. “Macron, bu tutumu ile NATO’nun karşı karşıya olduğu meydan okumalar karşısında üretilmesi gereken işbirliği kapasitesine zarar vermektedir.” diye konuştu.

Macron, geçen aylarda Türkiye’nin Afrika’da Fransa düşmanlığı ve karşıtı propaganda yürüttüğü ifadeleriyle gündeme gelmişti. Bu ifadelere Dışişleri Bakanlığı tepki göstererek Fransa’nın en kısa zamanda sömürgeci geçmişiyle yüzleşmesi gerektiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın