Yatırım yapmaya başla!

AK Parti Seçim Mevzuatlarında Değişiklik Yapmaya Hazırlanıyor

Elde edilen bilgiye göre İstanbul seçimlerinde yaşanan aksaklıkların bir daha tekrarlanmaması adına, AK Parti’nin seçim mevzuatlarında değişiklik yapmaya hazırlandığı öğrenildi. Detaylar şöyle…
AK Parti Seçim Mevzuatlarında Değişiklik Yapmaya Hazırlanıyor

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın sonuçlanması yaklaşık 20 günü buldu. AK Parti ve CHP adayları arasında süren tartışma, son olarak en yüksek oyu alan CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı alması ile neticelendi.

Ancak yaşanan aksaklıklar, sandık kurullarının oluşturulmasında usulsüzlük yapıldığı ve kanunlara aykırı davrandığı iddialarını gündeme getirirken, AK Parti’nin aynı sorunların bir daha yaşanmaması adına seçim mevzuatında değişiklik yapmaya hazırlandığı öğrenildi.

31 Mart yerel seçimlerinde tespit edilen yasal boşluk ve aksaklıklardan yola çıkılarak, yeni bir seçim mevzuatı hazırlanacak.

Konusunda uzman milletvekilleri tarafından hazırlanacağı öğrenilen mevzuatta radikal adımların atılacağı bildirildi. Buna göre asıl amaç seçmen göçünün yasaklanması üzerine olacak.

Yapılacak olan değişiklikle seçmen nakillerinin sınırlandırılması ve seçime belli bir süre kala seçmen kütüklerinin değiştirilmesi hedefleniyor. Alınan kararın ise İstanbul’daki 200 binden fazla kişinin kendi eşine, dostuna ve akrabasına oy vermek için diğer illere taşınmasına bağlı olarak ortaya çıktığı yorumlandı.

Bir diğer değişiklik, sandık kurullarında çalışan görevli ve memurlar üzerine yapılacak.

AK Parti, İstanbul seçimlerinde yaşanan aksaklık sonrasında il ve ilçelerdeki sandıklarda görev alanların listesini Yüksek Seçim Kurulu’ndan (YSK) talep etmiş fakat olumlu yanıt alamamıştı. AK Parti kurmayları, listelerin kendilerine verilmediği için İstanbul’daki 31 bin 280 sandığa ait tutanakların altındaki imzaları tek tek tespit ederek, kişilere ancak bu şekilde ulaşabildiklerini bildirmişti.

Yapılan bu çalışma neticesinde de sandık kurullarında çalışanların 20 bine yakınının memur olmadığını tespit etti. Sandıklarda kimlerin görev aldığına dair listelerin siyasi partilere verilmediği kaydedilirken, bu listelere itiraz etme gibi bir durum da haliyle oluşamıyor. Yapılacak düzenleme ile sandık kurulu listelerinin siyasi partilere verilmesinin de sağlanması amaçlanıyor.

Tek zarf sisteminin seçmenin kafasını karıştırdığı, yapılan düzenleme ile bu uygulamadan vazgeçileceği aktarıldı.

Tüm pusulaların tek zarfa konulmasının seçmenlerin kafasını karıştırdığını iddia eden AK Parti kurmayları, yerel seçimlerde belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclis üyeliği ve muhtarlık olmak üzere dört ayrı pusulanın, dört ayrı zarfta ve dört sandıkta kullanılmasına geçileceğini bildirdi. Bu kararın ise İstanbul’daki geçersiz oyların büyük kısmının tek zarf ilkesinden kaynaklanmasına bağlı olarak alındığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum