Yatırım yapmaya başla!

Aiways U5 EV Çin-Almanya Yolculuğunu Bitirdi ve Dünya Rekorunu Kaptı!

Çinli otomobil üreticisi Aiways, U5 SUV modelini 15.000 km'lik yolculuğa çıkartarak, elektrikli araçlara yönelik ön yargıların bir kısmını ortadan kaldırdı...
Aiways U5 EV Çin-Almanya Yolculuğunu Bitirdi ve Dünya Rekorunu Kaptı!

Aiways U5 elektrikli SUV modelin çok uzun bir yolculuğa çıkacağının haberini vermiştik. Bu araç Çin’den yola çıktı ve Frankfurt Otomobil Fuarı’na katılmak için karadan gitmeyi tercih etti. Başta imkansız gelen ancak şirketin de “bizim için çocuk oyuncağı” demesiyle başlatılan deneme yolculuğu, kusursuz şekilde tamamlandı. Porsche Taycan’ın kendi kategorisinde kırdığı Nürburgring rekoru mantığında, U5’te SUV ise elektrikli araçların genelinde bir rekor yazısına imza attı.

Guinness World Records’ta yer verilen modelinin 17 Temmuz’da Shanxi-Çin’den başlatılan denemenin amacı yeni nesil bir elektrikli aracın binlerce kilometrede neler yapacağı. İnce bir düşünceyle şirket, yönünü Almanya’ya çevirerek, Frankfurt Fuarı ile daha fazla kitleye ulaşmış oldu. Bakalım bu denemede neler yaşanmış?

Elektrikli bir aracın değişik yol şartlarına karşı neler yapabileceğini gösteren ve soru işareti olanları aydınlatacak bir test olmuş.

Çinli Aiways U5 SUV En Uzun Sürüş Mesafesi Rekoru7 Eylül’de Almanya/Frankfurt‘a tekerlek basan U5 EV SUV, bunu hiç de kolay yapmadı. Aiways U5 Engineering Drive Team, 12 ülke geçerek başlattığı elektrikli araç dayanıklılık yarışı sonunda 15.022 km gitmiş oldular. İlk haberimizde bunu 14.231 km olarak vermiştik. Hesaplamada 1.000 km eksik bırakılmış.

Prototipler Çin, Kazajkistan, Rusya, Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Fransa, İsviçre ve en sonunda Almanya‘ya girerek Frankfurt Fuarı’na katıldılar.

Yarış daha erken bitirilebilirdi ancak U5 EV’nin geçmesi gereken Çin Gobi Çölü, Kazak Bozkırı ve Güney Ural Dağları vardı. Hızlı şarj olanağını bırakın standart şebeke dolumunda bile zorlanıldığı söylendi. O yüzden mühendis takımı belirtilen yerleri geçebilmek için gece boyunca şarj ederek sık sık mola vermek zorunda kalmışlar. Ve 15 bin km 53 günde geçilmiş oldu.

Aiways ekibi bir de U5’in farklı akımlara maruz bırakılan bataryanın, sağlamlığını ispat ettiler.

Çinli Aiways U5 SUV Çin Almanya DenemeŞasinin taban kısmında yerleştirilen piller 65 kWh kapasiteli. Ayrıca elektrik motorunun, süspansiyon bileşenlerinin ve dinamik karakteristiklerin temelini oluşturan termal yönetim sistemini sürekli olarak izledi. U5 SUV sürekli farklı hava koşullarında kullanıldı. 12 ülkeyi geçerken sıcak-soğuk, nem, rüzgar gibi faktörler oluştu.

Aiways Baş Teknik Sorumlusu Winter Wang, “Bu, U5 ile sürücülerin ömür boyu sürecek bir sürede karşılaşabileceği en iyi ve en kötü yol koşullarından bazılarını ele almasıyla epik boyutlarda bir sürüş oldu. Şangay’da Batı Avrupa’da olduğu gibi sürüşe uygun bir araba yaratmaya başlamış olan yüksek geliştirme standartlarını gösteriyor” dedi.

Bizim de dediğimiz gibi model aslında büyük bir ispatın temsilcisi oldu. Avrupa homologasyon kısmını halleden Aiways U5’in MAS, uyarlanabilir platformu sayesinde üst yapı kalitesi, bağlantı ve güvenlik konusunda çok iyi sonuçlar bırakabiliyor. Sadece ön tekerleklere güç veren elektrik motorunun gücü, 190 ps ve torku ise 315 nm.

Fuaru gövde gösterisiyle gelen Çinli SUV için gerçek bir başarı öyküsü dememiz mümkün. Audi’de e-Tron SUV aracını benzer deneme yolculuğuna çıkarsa da Aiways ile arasında neredeyse 10 kat mesafe bulunuyor. Yolculuk boyunda NEDC standartlarını dikkate alarak 460 km gideceğini varsayarsak, en az 25 kez şarj edilmiş olmalı. Son olarak Aiways U5 SUV’un satışları 2020 yılının Nisan ayında başlatılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum