Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Airbus’tan Rusya’ya Titanyum Yaptırımı Konusunda Uyarı

Airbus, Rusya’dan titanyum ithalatının yasaklanması durumunda Avrupa havacılık endüstrisinin zarar göreceğini bildirdi.
Airbus’tan Rusya’ya Titanyum Yaptırımı Konusunda Uyarı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Airbus İcra Kurulu Başkanı Guillaume Faury, yıllık hissedarlar toplantısında, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara değindi. Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batılı ülkeler Rus ekonomisini hedef alan sayısız kısıtlamayı devreye soktu.

Bunları yaparken de hemen hemen her sektör üzerinden hareket edildi. Airbus’ın Avrupa Birliği’nin uyguladığı tüm yaptırımları uyguladığı ve uygulamaya devam edeceği söylendi.

Ancak yaptırımları uçaklarda ve jet motorlarında kullanılan titanyuma genişletmenin uygun olmayacağı belirtildi. Bunun Rusya ekonomisine çok da fazla zarar vermeyeceğine dikkat çekildi.

Airbus’tan bir sözcü tarafından yapılan yorumda, “Rus titanyumuna yönelik yaptırımlar Rusya’ya pek zarar vermez, çünkü oradaki ihracat gelirlerinin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyorlar. Ancak Avrupa’daki tüm havacılık endüstrisine büyük zarar verecektir.” ifadesi kullanıldı.

Airbus’ın uzun vadede Rus dışı tedarik arayışını hızlandırdığını, ihtiyaçlarının ise kısa ve orta vadede karşılandığını dile getirdi. Şirketin tedarikçiler aracılığıyla dolaylı olarak Rus titanyumunu satın aldığı açıklandı. Titanyum ihtiyaçlarının yarısı için Rusya’ya güvendikleri belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın