Yatırım yapmaya başla!

Airbus Dünyanın En Büyük Uçağı A380’in Üretimini Durduruyor!

Airbus bugün yaptığı açıklamada, devasa boyutlardaki çift katlı uçağı A380 modelinin üretimini durduracağını duyurdu. Alınan tarihi kararın detayları aşağıda;
Airbus Dünyanın En Büyük Uçağı A380’in Üretimini Durduruyor!

Avrupalı Airbus, Perşembe günü dünyanın en büyük uçakları listesindeki önde gelen modelinin üretimini durdurarak, A380 superjumbo jetler yerine daha küçük ve çevik jetler üreteceğini açıkladı. Yapılan duyuruda, son A380’in 2021’de teslim edileceği bilgisi verilirken kararın, en büyük A380 müşterisi olan Emirates’in ikonik uçaklar için siparişlerini keserek bunların yerine toplamda A350 and A330neo model sipariş etmesinin ardından alındığı belirtildi.

Airbus CEO’su Tom Enders; “Bu kararın bir sonucu olarak, son yıllarda diğer havayollarıyla yaptığımız tüm satış çabalarımıza rağmen önemli bir A380 birikimimiz yok ve dolayısıyla üretimi sürdürmek için bir temel yok” diyerek kararın sonuçlarının 2018’in tam yıl sonuçlarında büyük ölçüde yer aldığını aktardı.

İlaveten Airbus, önümüzdeki haftalarda bu haberden potansiyel olarak etkilenen 3000 ila 3500 iş hakkında sendikalarla görüşmeye başlayacağını bildirdi.

Airbus Dünyanın En Büyük Uçağı A380'in Üretimi Durdurması 3000 3500 Kişiyi Etkileyecek Keza Airbus Çarşamba günü üzeri kapalı olarak A380 superjumbo üretimini düşürmeyi planladığını söylemiş ve ortak bir sözleşme hakkında Emirates ile görüşmelerde bulunduğunu kaydetmişti. Bugünkü açıklamasında ise Airbus, Emirates için 14 ve Japon havayolu ANA için 3 olmak üzere 17 tane daha A380 üreteceğini duyurdu.

Emirates Group CEO’su ve Başkanı HH Sheikh Ahmed bin Saeed Al Maktoum da Perşembe günkü açıklamasında, Emirates’in başlangıcından bu yana A380’in sağlam bir destekçisi olduğunu belirtti.

Emirates Group CEO’su Airbus A380 Açıklaması “Siparişimizden vazgeçmek zorunda kalmamızdan ve programın sürdürülememesinden dolayı üzgün olmamıza rağmen bunun durumun gerçeği olduğunu kabul ediyoruz.” diyen Emirates Başkanı konuşmasına şöyle devam etti: “Bizim için, A380, müşterilerimiz ve ekibimiz tarafından sevilen harika bir uçaktır. Emirates için farklılaştırıcıdır.” Al Maktoum, Emirates Airline’ın Airbus’un amiral gemisi uçaklarını 2030’lara kadar kullanmaya devam edeceğini de doğruladı.

Airbus Commercial Aircraft’ın CEO’su de A380’in Emirates’in amiral gemisi olduğunu ve 10 yıldan fazla süredir havayolu şirketinin başarısına katkıda bulunduğunu söyledi. Guillaume Faury ayrıca; “Havayolunun pozisyonundan üzgün olduğumuz kadar, A330neo ve A350’yi gelecekteki büyümesi için seçmek, rekabetçiliği yüksek uçaklı ailemizin büyük bir onayı” dedi. Bu arada Airbus, Perşembe günü beklenenden daha güçlü dördüncü çeyrek sonuçlarını da açıkladı. Avrupa’nın en büyük havacılık grubu 2019’da daha yüksek uçak teslimatları ve karları öngördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum