Yatırım yapmaya başla!

Boeing’in Rakibi Airbus Çin’den 300 Uçak Siparişi Aldı

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Avrupa ziyaretiyle aynı zamana denk gelen gelişmeye göre Airbus, Çin’den 300 uçaklık sipariş aldı. Detaylar aşağıda;
Boeing’in Rakibi Airbus Çin’den 300 Uçak Siparişi Aldı

Avrupalı ticari uçak üreticisi Airbus, Pazartesi günü Çin’e 300 uçak satmak için onlarca milyar dolarlık anlaşma imzaladı. İmzalanan anlaşmanın, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Avrupa ziyaretiyle aynı zamana ve Airbus’ın ABD’li rakibi Boeing’in tuttuğu Çin rekoruna denk gelmesi dikkat çekti.

Airbus ile Çin’in devlet satın alma ajansı China Aviation Supplies Holding Company arasında imzalanan anlaşmanın, 290 adet Airbus A320 modeli ve 10 adet A350 modelini içereceği belirtildi. Fransız yetkililer, anlaşmanın katalog fiyatlarının 30 milyar euro değerinde olduğunu söylerken uçak üreticilerinin genellikle önemli indirimler sağladığı hatırlatıldı.

Ayriyeten Airbus Çin anlaşmasının, Donald Trump’ın 2017’de Pekin’e gittiğinde 300 Boeing uçağı için verilen siparişle aynı miktarda olması da dikkat çekti.

Airbus Çin Anlaşması Trump Pekin Ziyareti Boeing Siparişi Denk Aynı zamanda Boeing 737 Max’ın içine düştüğü belirsizliğin arkasından gelmesi de dikkat çekti. Airbus anlaşması ile Çin-ABD gerilimleri ya da Boeing filosu problemleri arasında doğrudan bir bağlantı olduğuna dair kanıt bulunmasa da uzmanlar Pekin’in devlet uçak anlaşmalarıyla diplomatik sinyaller gönderme veya tedarikçileri birbirine düşürme geçmişinin olduğunu belirtti. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Çinli mevkidaşı ile ortak konuşmasında; “Büyük bir havacılık sözleşmesinin imzalanması ileriye yönelik önemli bir adım ve mevcut durumda mükemmel bir işaret” dedi.

Burada ABD ile Çin’in olası bir anlaşmaya doğru ilerlediği ve 200 ila 300’e kadar Boeing uçağı içeren anlaşmanın yakınlaşmanın bir parçası olmasının beklendiği hatırlatıldı.

Airbus Çin'den 300 Uçak Siparişi AldıNe var ki Etiyopya’da yaşanan Boeing 737 Max kazasının ardından Çin, söz konusu modellerinin uçuşunu durduran ilk ülkelerden biri olmuştu. Boeing uçuşlarının durdurulması ya da diğer konular sonucunda müzakerelerin hızlanıp hızlanmadığı sorulduğunda ise Airbus yöneticisi Guillaume Faury; “Bu, Çinli ortaklarımızla zaman içinde gelişen uzun vadeli bir ilişki, güçlü bir güven işaretidir” dedi.

Nihayetinde artan seyahat talebi sayesinde Çin’in Airbus ve önde gelen rakibi Boeing için önemli bir pazar haline geldiği biliniyor. Keza Çin’in 20372ye kadar yaklaşık 7400 yolcu ve kargo uçağına ihtiyaç duyacağı tahmin ediliyor. Tüm bunların yanı sıra kaynaklar, Çin-Airbus anlaşmasının Washington ile Pekin arasındaki ticaret görüşmelerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum