Yatırım yapmaya başla!

Airbus: “Varlığımızı Tehdit Eden Brexit Yüzünden Birleşik Krallık’tan Çıkabiliriz”

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması ile ilgili açıklama yapan Airbus, İngiltere’den çıkabileceklerinin sinyallerini verdi. Detaylar şöyle…
Airbus: “Varlığımızı Tehdit Eden Brexit Yüzünden Birleşik Krallık’tan Çıkabiliriz”

Havacılık sektörünün önde gelen firmalarından Airbus, dün yayınladığı bildiride İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden gelecek ticari anlaşmalar için bir hamle atmadan ayrılması durumunda ülkedeki varlığını yeniden gözden geçireceğini belirtti. Airbus, geçiş sürecini yumuşatmak için başlatılan ve 2020 yılının Aralık ayında sona erecek olan sürenin tedarik zincirinin adaptasyonu için çok kısa olduğunu, bunun şirketi Birleşik Krallık’taki tedarikçi üssünü genişletmekten alıkoyacağını kaydetti.

Birleşik Krallık’taki tüm yolcu uçakları için kanat yapan Airbus; hem AB’nin tek pazarını hem de gümrük birliğini herhangi bir geçiş olmaksızın bırakmanın, Birleşik Krallık’taki üretimin ciddi şekilde kesintiye uğramasına ve uğratılmasına yol açacağını vurgulayarak bir nevi uyarı gönderdi.

Airbus’ın COO’su Tom Williams durumu “basitçe söylemek gerekirse, herhangi bir anlaşmanın yapılmaması, Airbus’ın İngiltere’deki varlığını tehdit ediyor” sözleriyle anlattı.

Airbus’ın COO’su Tom Williams Açıklama İlaveten; detaya girmeden Airbus’un riskleri azaltmak için tedbirleri hızlandırdığını dile getirdi. Öte yandan Williams Mart ayında yaptığı bir açıklamada da İngiltere’nin 29 Mart 2019’da AB’den ayrılmasıyla birlikte ortaya çıkacak olası kesinti ile başa çıkmak için bir tampon stoku oluşturmayı düşündüklerini, bunun için de daha fazla parça satın alabileceklerini belirtmişti.

Alman Siemens’in yaptığı çağrıları yineleyen Airbus, operasyonlarının nasıl organize edilmesi gerektiğini anlatan detaylara ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Airbus’ın İngiltere'de ki Vralığı Tehdit Altıında Endüstri analistleri ise konuyla ilgili olarak Airbus’ın Birleşik Krallık’tan aniden çıkmasının mümkün olmadığı çünkü şirketin uzun teslim süreleri ile bekleme listelerine sahip olduğu yönünde yorum bildirdi. Bunun yanında Airbus’ın önümüzdeki on yılın ortalarında başlaması beklenen yeni nesil tek koridorlu jetler için kanatları değiştirmeyi düşünebileceğini söyledi.

Ayrıca Airbus’ın İngiltere’den çıkması durumunda; Almanya, İspanya ve Güney Kore gibi yükselen havacılık tedarikçilerinin boşluğu doldurabileceği belirtildi.

Brexit Airbus Birleşik Krallık Operasyonlarını Durdurabilir Neticede; Airbus’ın genel merkezi Fransa, Toulouse’da bulunsa bile şirket Birleşik Krallık’ta önemli mühendislik ve üretim tesislerine sahip. Öyle ki Galler’de bulunan büyük bir üretim merkezi, Airbus’ın sivil havacılıkta kullanılan tüm kanatlarını yapmaktadır.

Buna ek olarak; İngiltere’de 14 bin çalışanı olduğunu söyleyen Airbus’ın ülkedeki tedarik zinciri aracılığıyla 110 bin işçiyi daha desteklediği biliniyor. Kısacası, dev şirketin Brexit’in etkilerinden çekinerek Birleşik Krallık’tan çıkması ülkeyi kötü etkileyecek.

Ve Williams da konuya ilişkin yeni açıklamasında; “Önümüzdeki haftalarda netleşmemiş gerekiyor. Zaten kriz durumundaki eylemlere geçmek için düğmeye bastık. Sonuçta; çalışanlarımızı, müşterilerimizi ve hissedarlarımızı korumamız gerekiyor ama mevcut durumla unu yapamıyoruz” sözleriyle aktarıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum