Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Airbnb Borsada İşlem Görebilmek için SEC’e Dosya Göndermeye Başladı

Airbnb, dün halka açık pazarlarda işlem görebilmek için prospektüsünü yayımladı ve SEC'e dosyalarını göndermeye başladı.
Airbnb Borsada İşlem Görebilmek için SEC’e Dosya Göndermeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Airbnb, Pazartesi günü halka açık pazarlarda işlem görebilmek için prospektüsünü yayımladı. Burada geçen ibarelere göre şirket; geçen çeyrekte 1,34 milyar dolarlık kazanç üzerinden 219 milyon dolarlık net gelir elde etti. Bu rakam, bir önceki yıl 1,65 milyar dolarlık gelirden yaklaşık %19 düşüş kaydetti.

Nasdaq Borsası’nda ABNB sembolüyle işleme açılmayı planlayan şirket, tanıtım broşürüyle kendine ait birçok bilgiyi paylaştı.
Airbnb, Rakiplerine Kolayca Yetişip Geçti
Kaynak: Second Measure

Ev sahipleri ve misafirler etrafında bir topluluk oluşturmaya vurgu yapan şirket, bu topluluğu rakiplerinden farklılaştıran bir faktör olarak konumlandırdı. Ev sahiplerine yönelik bir bağış fonunda oy hakkı olmayan 9,2 milyon hisse kuracağını da açıkladı. Tanıtım özetinde misafirlerin bir işlem değil, topluluğa katkı sağlayan üyeler olduğu belirtildi.

Prospektüste, “Misafirler Airbnb’nin bir parçası olduklarında, topluluğumuza aktif olarak katılırlar, tekrar rezervasyon yaptırmak için düzenli olarak platformumuza dönerler ve daha sonra kendilerine katılan diğerlerine Airbnb’yi tavsiye ederler. Bu talep, yeni ev sahiplerini katılmaya teşvik eder ve bu da daha fazla misafir çeker. Bu erdemli bir döngüdür,” ifadeleri dikkat çekti.

2019 yılında şirket, 4,81 milyar dolarlık kazançtan 674 milyon dolar net zarar bildirdi. 2020 yılında ise 2,52 milyar dolarlık kazançtan yaklaşık 697 milyon dolar net zarara geçildi.
Airbnb 2017 - 2020 Arası Finansal Sonuçları
Kaynak: SEC

Düşüş, bu yılın başlarında eğlence ve iş seyahatlerini engelleyen koronavirüs salgınından kaynaklandı. Airbnb şirketle ilgili ilk risk faktörünü “Covid-19 salgını ve onu hafifletme eylemlerinin etkisi maddi olarak olumsuz etkiledi. İşimizi, operasyonlarımızın sonuçlarını ve mali durumumuzu maddi olarak olumsuz etkilemeye devam edecek,” şeklinde tanımladı.

Üç hisse senedi sınıfı olacağını bildiren şirket, A sınıfı sahiplerinin hisse başına bir oy alacaklarını da ifade etti. Kurucular ve erken yatırımcıları içeren B sınıfı sahiplerinin ise hisse başına 20 oy alacaklarını bildirdi. H sınıfı hisseler oy sahibi değilken, öncelikle uzun süreli ev sahipleri için çıkarılacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner
Koronavirüs salgınından kötü şekilde etkilenen şirket, 18 milyar dolarlık bir değerleme ile 2 milyar dolarlık yeni borç finansmanı sağladı.
Airbnb Borç Finansmanı
Kaynak: SEC

Personelinin %25’ini veya yaklaşık 1900 çalışanı işten çıkarma planları da dahil olmak üzere büyük maliyet düşürme girişimlerini duyurdu. Pazarlama maliyetlerini de düşüren şirket, milyarlarca dolarlık borca sahip.

Şirket, toparlanmanın salgından sonraki 2 ay içinde başladığını söyleyerek, iş modellerinin sınırlı uluslararası seyahatlerde bile yeniden canlanmaya başladığını belirtti. İnsanların seyahat etmeyi özlediğine, ancak uzaklara gitmek veya kalabalık otel lobilerinde olmak istemediklerine dikkat çektiler.

Tanıtım broşüründe toparlanma, “Milyonlarca misafirin evlerine daha yakın gezilere çıkmasıyla birlikte dünya çapında Airbnb’de yurt içi seyahat hızla toparlandı. Airbnb’de evden çalışma, herhangi bir evden çalışma haline geldikçe, birkaç günden uzun kalışlar artmaya devam etti. Seyahat ve yaşam arasındaki çizginin bulanıklaştığına ve küresel salgının her yerde yaşama yeteneğini hızlandırdığına inanıyoruz,” şeklinde açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın