Yatırım yapmaya başla!

Covid-19’un Airbnb Bilançosu: 1900 Kişi İşten Çıkartılıyor

Paylaşım ekonomisinin devleri arasında yer alan Airbnb, Covid-19 nedeniyle küresel işgücünün çeyreğini işten çıkartacağını açıkladı.
Covid-19’un Airbnb Bilançosu: 1900 Kişi İşten Çıkartılıyor

Ev sahipleri ile evlerini kiralamak-paylaşmak isteyenleri buluşturan online platform da pandemi nedeniyle işçi çıkarmaya gidenler arasına katıldı.

2008 yılında kurulan ve Silikon Vadisi’nin finansal olarak en güvenli girişimleri arasında değerlendirilen Airbnb, küresel işgücünün çeyreğini azaltacağını açıkladı.

Dünya çapında vaka sayısı 3 milyon 700 bini, ölüm sayısı ise 258 bini geçerken Airbnb CEO’su Brian Chesky çalışanlarına mektubunda iş kesintisini detaylarıyla anlattı. Çalışanlarına; “bugün sizinle çok üzücü bir haber paylaşmak zorundayım” diyen Chesky, işten çıkarma kararını bildirdi.

Airbnb’nin sitesinde yayınlanan çalışanlarına yönelik mektubunu Twitter hesabından paylaşarak işe alım yapan şirketlere kendilerine ulaşmaları için çağrı yaptı.

“Toplu olarak hayatımızın en zorlu krizini yaşıyoruz” diyen CEO, bu yayıldıkça küresel seyahatin durma noktasına geldiğini söyledi. Kaldı ki turizm ve havacılığın pandemiden en çok etkilenen sektörlerden olduğu biliniyor.

Avrupa turizmi kaos içindeyken milyarder iş insanı Warren Buffett da Cumartesi günü tüm havayolu hisselerini sattığını açıkladı. Ekonomiler yavaş yavaş açılma adımları atsa da turizmin nasıl yürütüleceği veya sınır kısıtlamalarının ne zaman kaldırılacağı konusunda bir kesinlik yok.

Airbnb CEO’su da yaşananlara atıfta bulunarak işlerinin çok etkilendiğini ve bu yılki gelirin 2019’dakinin yarısından az olmasının beklendiğini söyledi.

Yanıt olarak 2 milyar dolar sermaye artırdıklarını ve maliyetleri önemli ölçüde düşürdüklerini ancak şu iki gerçekle karşılaştıklarında daha fazlasının olması gerektiğini anladıklarını ekledi. Bunları şu şekilde açıkladı:

Airbnb CEO Çalışanlarına Mektup

İşten çıkartılanlara nasıl-ne kadar ödeme yapılacağı, sağlık maliyetlerinin karşılanması, yeni iş fırsatlarına ne şekilde yardım edebilecekleri konularında da detaylı açıklamalarda bulundu.

En kısa sürede tüm çalışanlarına netlik sağlama istediğini belirten CEO, 24 ülkede çalışanları olduğunu ve netlik için gereke sürenin yerel yasalara bağlı olarak değişeceğini dile getirdi. Fakat ABD ve Kanada’da çalışanların son iş gününün 11 Mayıs olacağını söyleyebileceğini de ekledi.

Son olarak ayrılanlar için gerçekten üzgün olduğunu ve bunun onların hatası olmadığını söyleyerek mektubunu şöyle bitirdi: “Dünya, Airbnb’ye getirdiğiniz ve Airbnb’nin yapılmasına yardımcı olan nitelikleri ve yetenekleri aramayı asla bırakmayacaktır. Onları bizimle paylaştığınız için size kalbimin derinliklerinden teşekkür etmek istiyorum.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum