Yatırım yapmaya başla!

ABD Başkanlarının Koruyucu Meleği Air Force One Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

ABD Başkanlarının Koruyucu Meleği Air Force One Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı süper güçlere sahip çok sayıda kahramanı vardır. Hatta çoğunu beyaz perdede severek takip ediyoruz. Superman mesela; başınız ne zaman derde girse, kötü adamlar etrafınızı sarsa uçarak gelir imdadınıza. Belki bunların hepsi birer hayal ürünü; ama olmayanlar da var. Bugün konuğu olacağımız Air Force One gibi…

Aslına bakarsanız Air Force One kavramı bir genellemedir. Yani Amerika Birleşik Devletleri Başkanı hangi uçağın içerisinde yer alırsa alsın, o uçağın ismi direkt olarak Air Force One unvanını alır. Ama pek tabi ki bu unvanın asıl sahibi de var. Onu sıklıkla medya dünyasında görmüşsünüzdür. Açık mavi beyaz rengiyle göklerde süzülen bu uçak, öyle sıradan bir taşıt değil. İçinde bulundurduğu gücün ve kendine yüklenen misyonun habercisi olan tam bir kale! Yani o varken, saldırıya uğrayan Başkan’ın Superman ya da Kaptan Amerika’ya pek de ihtiyacı yok.

Dünyanın en lüks başkanlık uçakları arasında gösterilen Air Force One, Obama’nın en sevdiği taşıtlardan biri. Nasıl sevmesin ki? İçerisinde Beyaz Saray’da bulunan hemen her ayrıcalık mevcut. Fitness salonundan krallara layık yatak odasına, enfes yemeklerin yapıldığı mutfaktan dünya sorunlarının tartışıldığı toplantı salonuna kadar aklınıza gelebilecek hemen her şey bu uçağın özellikleri arasında. Ama onu asıl ayrıcalıklı kılansa savunma sistemi. Başkan’ın en savunmasız olduğu yerin gökyüzü olduğu düşünülürse, bu uçağın sahip olması gereken ayrıcalıkları siz düşünün. Ya da düşünmeyin; gelin, görseller eşliğinde birlikte göz atalım.

İşte karşınızda Air Force One hakkında bilmedikleriniz, görmedikleriniz, duymadıklarınız:

Air Force One Sınırsız Uçuş Özelliğine Sahip

Air Force One Sınırsız Uçuş Özelliğine SahipBirleşik Devletler Başkanı, onun havada kalmasını sağlayan bu uçağın büyüleyici gücünden henüz faydalanamadı. Eğer Başkan bu gücü kullanmış olsaydı, Kongre topluca kalp krizi geçirir ve sosyalist gündemine bomba gibi düşerdi. Tabi ardından da görevden almaya çalışırlardı. Daha basit bir dil ile anlatacak olursak, Başkan’ın uçağı sonsuz bir şekilde uçabilir. Çünkü havada süzülmeye devam ederken yakıt ikmali gerçekleştirilebiliyor. Bu durum da Başkanın sıradan bir insan olmadığını anlatan başka bir örnektir. Dünyanın geri kalanından farklı olarak, düşük ücretli hava alanı çalışanının uçağa yakıt doldurmaya çalışırken özlemini çektikleri ailelerine bir an önce kavuşmak için uçağın tekrar havalanmasını bekleyen insanlar gibi, yakıt ikmali yapılırken üzülerek beklemiyor. Air Force One uçağında, Başkan yabancı ülkelerin tamamını ziyaret etmeye devam ederken, kısacası 30 bin fitteyken yakıt ikmali gerçekleşiyor. Onun yerinde olmayı sanırım herkes isterdi.

Air Force One’nin İçerisinde Hastane Bulunuyor

Air Force One’nin İçerisinde Hastane BulunuyorFilmlerde, uçakta olan birinin boğazına balık kılçığı takılıp da şok geçirdiğinde, yaptıkları ilk şey doktor çağırmak olur. Çoğu doktor muhtemelen, başının belaya girmemesi için okuduğu dergiyi biraz daha yukarıya kaldırır. Ancak Air Force One tam olarak doktorlara seçme şansı tanımıyor. Uçağın içerisinde sadece doktor bulunmuyor; ayrıca bütün bir hastane ile operasyon odası ve eczane de Başkan’a terör saldırısında ve Vicodin’e ihtiyaç duyduğunda hazır halde bekletiliyor. Gerçekten uzun uçuşlar için, hastanede Başkan’ın kan grubuna ait ünite ünite kanlar da bulunuyor. Bu uçağın ne kadara mal olabileceğini sizlerin hayal gücüne bırakıyoruz. Muhtemelen ne kadar ödeme yapıldığı Başkan’ın umurunda olmasa gerek, çünkü “Obama Koruyucu” her şeyi içerisinde bulunduruyor.

Beast, Air Force One ile Birlikte Geliyor

Beast, Air Force One ile Birlikte GeliyorAslında Beast, Başkan’ın korunabilmesini ve rahat seyahat edebilmesini sağlayan, patlamalara dayanıklı, kurşun geçirmez ve patlamayan lastiklere sahip zırhlı bir Başkanlık limuzinidir. Air Force One’de Beast, ön sırada bir koltuk kapmıştır ve uçağın tekerleri yere temas ettiği anda kullanılmaya hazırdır. Bu durum, gelecekte Başkan tekrar normal hayata döndüğünde nasıl sıradan bir insan gibi seyahat yapabileceği sorusunu aklımıza getiriyor. Limuzini ile seyahate çıkarken, bir Amerikan Havayolları görevlisi bu bagajı kaybettiğinde nasıl hayatta kalabilir?

Air Force One Oldukça Geniş Bir Alana Sahip

Air Force One Oldukça Geniş Bir Alana SahipBirçok insan, bindiği uçağın alanı ile en azından bir kez olsun korkunç bir deneyim yaşamıştır. 5 saat süren uçuşlarda, tabut boyutunda bir sandalyeye bütün uzuvlarını sığdırmaya çalışan birisi nasıl rahat olabilir ki? Bir de bunun üzerine, yanında seyahat eden insan uyuyakalıp horlamaya başladığında ve bir sonraki koltuktaki yolcu yakınındakine kedilerinin ne kadar sevimli olduğunu anlatmaya başlar. Bu durum sizler için iyice çekilmez bir çileye dönüşür. Sadede gelecek olursak, bu rahatsızlık uçakların çoğunda alanın sınırlı olmasından kaynaklanır. Başkan’ın bu konu hakkında endişelenmesine gerek yok. 1219 metrekarelik alanı ile Air Force One’de tıkış tıkış oturmak zorunda kalmıyor. Duşunu alıp, büyük yatakta güzel bir uyku çekebiliyor ya da gökteki dairesinde yürüyüşe çıkabiliyor. Hatta ne zaman isterse kullanabileceği bir de koşu bandı bulunuyor. Ayrıca en güzel yanı ise kedilerle ilgili hiçbir hikaye dinlemek zorunda kalmıyor.

Air Force One Bombalara Karşı Dayanıklı

Air Force One Bombalara Karşı DayanıklıAmerika Birleşik Devletleri Başkanı, ülkedeki en büyük hedeflerden bir tanesidir ve havada olduğu zaman onun en savunmasız olduğu andır. Birleşik Devletler Hükümeti bu uçağın Obama’yı ne kadar güvenli tutabileceği hakkında detay vermemesi anlaşılabilir bir durumdur. Nedeni oldukça açık. Karizmatik ve diplomatik bir başkan olsa da havada hızlı bir şekilde uçma yeteneğine sahip olmadığı için vurulmaya açık bir hedef halindedir. Terminatör’ün iddialarına rağmen, cyborglar henüz dünyaya hakim değildir. O zamana kadar hükümet, nükleer saldırılara dayanabilecek, ısıya duyarlı füzeleri şaşırtabilmek için işaret fişekleri bırakabilecek ve bütün kötü sonlanan senaryolara karşı Obama’yı koruyabilecek bir uçak ürettirmiş.

Her Çeşit Yemeğin Yapıldığı Air Force One!

Her Çeşit Yemeğin Yapıldığı Air Force One!Çoğu insan, bir uçuş görevlisinin işinin ne kadar zor olduğunu anlıyordur. Verdiği paranın karşılını bekleyen insanlar; sarhoş, hadsiz, tacizci yolcular ile uğraşmak zorunda kalıyorlar. Bu zorlukların en tepesinde de herkesi mutlu bir şekilde tutmak için sınırlı gıda seçenekleri gelir. Uzun uçuşlarda yolcular, bir paket fıstık ve kutu içecek gibi ucuz yiyecekler yerine, gerçek yemek vermelerini isterler. Başkan’ın yüzlerce sorunu olabilir, fakat yiyecek sıkıntısı bu sorunlardan biri değildir. Birçok mutfağa sahip Air Force One uçağında, her çeşit yiyecek servisi yapabiliyorlar. Yaklaşık 100 insanı doyurabilecek bu mutfaklarda, istedikleri yiyecekler hakkında şikayet gelirse; Başkan onları yasal olarak uçaktan aşağıya atabilir. Belki de son kısım gerçek olmayabilir, kim bilir…

İki Adet Air Force One Mevcut

İki Adet Air Force One Mevcut

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın barda çalışıp, her gün güvenli bir şekilde ulaşması için dua eden bizler gibi biri olmadığını hatırlayın. Bu uçağı arızalandığı anda, diğerine geçecek kadar güce sahip birisidir. Evet doğru, Obama sadece bir uçağa değil; nerede olursa olsun elinin altında bulunan iki adet Air Force One’ye sahiptir. İkinci uçağa tabi ki Air Force Two demiyorlar. İki uçağın da adı Air Force One ve genellikle ilk uçak onarımda olduğunda, ikincisi kullanılıyor.

İstenilen Bütün Özelliklerin Adı Air Force One

İstenilen Bütün Özelliklerin Adı Air Force OneBaşkan, Birleşik Devletler askeri birliğinin Başkomutanıdır. Bu demek oluyor ki Obama hükümetin herhangi bir idaresinden onay almada, birden fazla kişinin tavsiyesi ile idari kararlar alabilir. Bu durum, her şey hakkında mücadeleye giriştiği Kongre ile çalışması için farklı bir yol. Muhtemelen çalışanları için banyo molaları hakkında mücadele vermek zorunda kalması çok kötü görünebilir. Başkomutan, askeriyenin sahip olduğu en önemli uçak ile uçuyor. Bu yüzden hava boşluğundayken ona Air Force One olarak seslenmeleri gayet doğal. Ona sadece Air Force One ile gittiği için bu şekilde seslenmiyorlar, Başkan’ın bulunduğu herhangi bir uçak için de aynı hitap şeklini kullanıyorlar. Yani, bekarlığa veda partisi için Amerikan Havayollarına ait Cancun ile yolculuk etse de yine de ona Air Force One (Hava Kuvvetleri Bir) diyecekler. Başkan bu uçakta bir parti verirse eğer, Drunk Force One (Sarhoş Kuvvetleri Bir) diyerek şaka yapabilirler.

Air Force One’nin Maliyeti Bir Servet Değerinde

Air Force One’nin Maliyeti Bir Servet Değerinde1219 metrekarelik alana, bir savaş odası, duşlara, iki adet tam boy mutfağa ve 85 adet telefona sahip bir uçak olsaydı; hiç şüphesiz bir servete mal olacaktı. Tabi ki de Air Force One servet harcanan bir uçak. Adalet Bakanlığı’nın belirttiğine göre bu uçağın giderleri saatte 200 bin dolar. Başkan Obama ayrıca, herhangi bir başkan ile de seyahat etmesi maliyetin açıklanmasına yardımcı oluyor. Uğramadığı sadece üç devlet bulunuyor ve dünyayı dolaşırken hiçbir sorunla karşılaşmıyor. Bu maliyet henüz teyit edilmemiştir; fakat kendi Netflix planlarını daha uygun bir seçenek ile değiştirmeye karar verirlerse, faaliyet giderlerinde muhtemelen tasarrufa gideceklerdir.

Air Force One Oldukça Hızlı

Air Force One Oldukça HızlıUçağın ne kadar büyük olduğunu bir düşünün. Yaklaşık 60 metre uzunluğunda, birkaç yüz ton ağırlığında, bagajında Başkanlık limuzinini taşıyor ve yüzlerce insanı ağırlayabilmesine ek olarak Başkan’ı da taşıyor. Nükleer saldırılardan ve her çeşit olumsuz durumdan Başkan’ı koruyabileceği zırh ile kaplı. Temel olarak bu uçak tam bir canavar! Genel olarak insanlar bu uçağın yavaş yavaş, aheste bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorlardır. Ancak, bu tamamen yanlış bir varsayım olurdu. Bu uçak, genellikle süpersonik uçaklara özgü yüksek hızlara ulaşabiliyor. Air Force One, saatte 966 kilometre yol alabiliyor. Bu da uçağın, ona eşlik eden savaş jetlerinden daha hızlı olabileceği anlamına geliyor.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Galeriler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum