Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ailesiyle Kalan İnsanların Yapması Gereken Şeyler

Ailesiyle Kalan İnsanların Yapması Gereken Şeyler

Yetişkin birey haline geldiniz ve hala ailenizle mi kalıyorsunuz? Aslında bu durumu, oldukça kolay bir şekilde lehinize çevirebilirsiniz. Kötü yanları yok değil, orası ayrı. Bu, biraz da ailenizle olan iletişime ve aranızdaki ilişkiye bağlıdır. Ailenizle nasıl geçinmeniz gerektiğini ve onları nasıl mutlu edebileceğinizi biliyorsanız, pek fazla problem yaşamazsınız.

Aile bireyleriyle olabildiğince problem yaşamamaya çalışın. Çünkü çıkıp gidebileceğiniz bir yer yoktur. Eninde sonunda, kuyruğunuzu kıstırıp geri döneceksinizdir. Ancak ailenizle yaşamanın olumlu yönleri oldukça fazladır. Örneğin; her gün ev yemeği yiyebilirsiniz ve dışarda yemeğe harcama yapmazsınız. Bu da demektir ki sonunda para biriktirebilirsiniz. Biriktirdiğiniz para ile ister kendi evinize geçin ister ailenizle kalmaya devam edin. Evet, şöyle bir bakınca kötü gözüküyor olabilir ama onlar bu durumdan asla şikayetçi olmazlar. Hatta, mutlu olma ihtimalleri bile daha fazladır. Çünkü siz, yetişkin bireyler haline geldiğinizde, onlar da pek genç olmayacak ve sürekli çevrelerinde olmanız büyük bir avantaj olacaktır. Ancak özel hayatınız konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Partnerinizle zaman geçirme, arkadaşların yatıya gelmesi gibi konularda az da olsa başınız ağrıyabilir. Ev arkadaşınızla kalırken, nasıl yapmanız gereken şeyler varsa ailenizle kalırken de var.

Haydi, yetişkin bireyler haline geldikten sonra ailesiyle kalan insanların yapması gereken şeylere beraber göz atalım:

Ailenizle İyi Bir İlişkiniz Yoksa Sakın Düşünmeyin

Ailenizle İyi Bir İlişkiniz Yoksa Sakın DüşünmeyinÖncelikle, en önemli şey budur: ailenizle olan ilişkiniz. Eğer ilişkiniz oturmamış durumdaysa ve aynı evin içinde kaldıkça sinirlenmeye ve durumdan rahatsız olmaya başlıyorsanız, hiç böyle şeylere bulaşmayın. Çünkü aile ile yaşamak oldukça sabır gerektirir. Onlarla kaldığınızda yapmanızı bekledikleri şeyler vardır. Eğer bunları karşılayamıyorsanız sorun yaşama ihtimaliniz oldukça yüksektir. Ailenizle olan ilişkinizin, beraber kalırken zarar görmeyeceğini düşünüyorsanız, o zaman neden olmasın? Ama işlerin kötüleşebileceğini düşünüyorsanız, boşuna kendinizin ve onların onların moralini ve sinirlerini bozmaya gerek yok.

Kişisel Alanlarına Saygı Duyun ve Kendi Özeliniz için de Saygı Beklediğinizi Belirtin

Kişisel Alanlarına Saygı Duyun ve Kendi Özeliniz için de Saygı Beklediğinizi BelirtinBüyük bir ailede büyüyenleriniz vardır elbet. İşte, o büyük ailede büyüyenler, kişisel alana saygı gösterilmesi gerektiğini en iyi bilenlerdir. Çünkü çocukken aradıkları alanı bulamamış ve bundan çok şikayetçi olmuşlardır.

Ailenize karşı dürüst olmalısınız ve onlara sizin odanızın “size ait”, onların odasının da “onlara ait” olduğunu açıkça belirtmelisiniz. Elbet ufak kıyaklar olacaktır. Örneğin; annenizin çamaşırlarınızı yıkamak istemesi veya babanızın o akşam televizyonda siz ne isterseniz onu izlemenize izin vermesi gibi. Kim bilir, belki arkadaşlarınızın geleceğini söylediğinizde komşuya bile gidebilirler? Siz onlara gerektiği gibi davranır ve saygınızı gösterirseniz, böyle karşılıklar vermeleri olağandır.

Sınırlar Hakkında Konuşma Yapmanız Gerekli

Sınırlar Hakkında Konuşma Yapmanız GerekliAilenizin evine yerleşmek, genelde üniversiteden mezun olduktan sonra, iş bulma veya kendi ayaklarınız üzerinde durabilme kısmına kadar devam eder. Yalnız üniversitede okuduğunuz süre içerisinde, kazandığınız bazı alışkanlıklar, ailenizin pek hoşuna gitmeyebilir. Bu nedenle, bunları en başta konuşmak, en akıllıca olan şeydir.

En büyük problem; nereye, ne zaman gideceğiniz ve kaçta döneceğinizdir. Arkadaşlarınızla veya partnerinizle vakit geçireceğiniz zaman, ayda bir de olsa müsaade etmelerini rica edebilirsiniz. Onlar da elbet yalnız kalmak isteyeceklerdir. Aynı zamanda odanıza diledikleri zaman, kapıyı çalmadan girme konusunda konuşabilirsiniz. Özet olarak, bu tarz şeyleri en başından konuşmak gerekmektedir.

Birbirinize Ev Arkadaşı Gibi Davranın

Birbirinize Ev Arkadaşı Gibi DavranınGerçekten birbirinize ev arkadaşı gibi bakın, çünkü öylesiniz. Hayatınızın bu anları, üniversiteye gitmeden öncesiyle aynı değil, siz de aynı değilsiniz. Ailenizin önce bunu anlamasını sağlayın. Eğer bu konuda yeteri kadar açık olmazsanız, üniversiteden önce evden ayrılan o çocuk gibi davranılmaya devam edersiniz.

Gerektiği Zaman Onlara Bir Yetişkin Olduğunuzu Hatırlatın

Gerektiği Zaman Onlara Bir Yetişkin Olduğunuzu HatırlatınBazen size o 10 sene önceki ufak çocukları gibi davranabilirler. Böyle durumlarda onlara, uygun bir şekilde artık yetişkin olduğunuzu hatırlatmalısınız. Oldukça kibar ve bir o kadar da açık olmak zorundasınız. Aksi takdirde, bu muameleden kurtulmak oldukça zordur.

Herkes, üniversiteden çıktıktan sonra, hemen kendi evine çıkmak ve hayatını bir yerden kurmaya başlamak ister. Ancak işler her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bazen kendi ayaklarınız üstünde durana kadar ailenizin yanında kalmanız gerekebilir. İşte, önemli olan, bu süreyi ne kadar verimli kullandığınızdır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum