Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aile Hekimlerine Teşvik Ödemesi Müjdesi: Karar Resmi Gazete’de

Sağlık Bakanı Koca'nın dün akşam duyurduğu, aile hekimlerinin alacağı teşvik ödemelerine ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı.
Aile Hekimlerine Teşvik Ödemesi Müjdesi: Karar Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ

Aile hekimleri ile Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına taban ek ödemesi ve teşvik ödemesi ilgili detaylar artık resmileşti. Aile Hekimliği ve Ödeme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aile hekimlerine halk sağlığının geliştirilmesine destekleri halkın birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimlerini kolaylaştırmaları ve düzenli hizmet sunumuna katkıda bulunmaları sebebiyle ödüllendirilmeleri ve motivasyonlarının sürdürülmesi için destek ödemesi yapılacağı açıklandı.

Alınan karar kapsamında aile hekimleri taban ek ödemesi ve teşvik ödemesinden yararlanacaklar. Teşvik ödemelerinde ise günlük muayene sayısı baz alınacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Müjdeyi Önden Duyurdu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Müjdeyi Önden Duyurdu
Kaynak: Tiwtter/Fahrettin Koca

Bakan Koca, dün akşam Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Değerli aile hekimleri ve ASM çalışanları, Gözümüz aydın demeye az kaldı. Gece yarısı bile olsa diyebiliriz.” ifadesine yer verdi.

Bu sabah ise kararın resmileşmesinin ardından yeni bir açıklama yaparak, hekimlere hayırlı olsun mesajını iletti.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de yönetmeliğe dair yer alan açıklamada herhangi bir ihtar puanı almamış aile hekimlerine tavan ücretin yüzde 42’si oranından teşvik ödemesi yapılacağı belirtildi. Bu ödemenin 1-10 arası ihtar puanı alanlara bir ay, 11-20 arası ihtar puanı alanlara iki ay, 21 ve üzeri ihtar puanı alanlara ise üç ay süreyle yapılmayacağı açıklandı.

Günlük muayene sayısının 41-50 arasında olması halinde tavan ücretin yüzde 10’u, 51-60 arasında olması halinde yüzde 21’i, 61-75 arasında olması halinde yüzde 31’i, 76 ve üzeri olması halinde tavan ücretin yüzde 42’si oranında teşvik ödemesi yapılacağı bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.