Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağustos’ta Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Azaldı

TCMB'nin bugün yayımladığı raporda özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunda azalma saptandı. İşte detaylar...
Ağustos’ta Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Azaldı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ağustos ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcunu açıkladı. Ağustos sonu itibarıyla sektörün toplam kredi borcu geçen yıl sonuna göre 5,9 milyar dolar azalarak 162,9 milyar dolar oldu.

Söz konusu dönemde vadeye göre incelendiğinde 2021 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcun 6 Milyar dolar azalarak 155,3 milyar dolar olduğu kaydedildi. Kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç) 106 milyon dolar artarak 7,6 milyar dolar oldu.

Temmuz sonu itibariyle özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu geçen yılın sonuna göre 7 milyar dolar azalarak 162 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Borçluya göre dağılımda ise uzun vadeli kredi borcunda bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 3,2 milyar dolar azaldığı saptandı.

Finansal Olmayan Kuruluşların Kredi Borçları Arttı

Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarda 2,9 milyar dolar azalışla 17,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,1 milyon dolar arttığı, tahvil stokunun ise 203 milyon dolar artarak 10,3 milyar dolar olarak gerçekleşti kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde uzun vadeli kredi borcu Ağustos sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç geçen yıl sonuna göre 1,0 milyar dolar azalarak 106,3 milyar dolar olarak gerçekleştiği saptandı. Kısa vadeli kredi borcunda ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 177 milyon dolar artarak 7,3 milyar doları seviyesinde yer aldığı gözlemlendi.

155,3 Milyar Dolar Uzun Vadeli Borcun Yüzde 65,8’i Dolar

Döviz pozisyonuna bakıldığında 155,3 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 65,8’inin dolar, yüzde 30,9’unun Euro, yüzde 1,5’inin Türk lirası ve yüzde 1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu açıklandı.

Sektör dağılımı incelendiğinde Ağustos sonu itibarıyla 155,3 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 37,3’ünün finansal kuruluşların, yüzde 62,7’sinin ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu ise kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 43,6 milyar dolar tutarında olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.