Yatırım yapmaya başla!

Ağustos’ta Üreticide En Fazla Fiyat Artışı %89,47 ile Salatalıkta Görüldü

Ağustos ayında markette zam şampiyonu kabak, üreticide ise salatalık oldu. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fiyatlarda değişime sebep olan gelişmelere değindi.
Ağustos’ta Üreticide En Fazla Fiyat Artışı %89,47 ile Salatalıkta Görüldü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ağustos ayında sebze ve meyvede meydana gelen fiyat değişimleri hakkında bilgi verdi. Markette en fazla fiyat artışı %47,13 ile kabakta, üreticide ise %89,47 ile salatalıkta görüldü.

Bazı komisyoncuların kabak fiyatlarına zam yapmadığını söylemesi kafaları karıştırırken, kilosu 5 liraya ulaşan fiyatlar vatandaşın şikayet etmesine sebep oldu.

Ağustos ayında markette 14 ürünün fiyatı ucuzladı, 18 üründe artış oldu.

TZOB Başkanı Şemsi BayraktarTZOB Başkanı Şemsi Bayraktar’ın açıklamalarına göre bu ay markette; kuru üzüm, nohut, kuru fasulye, marul, kuru incir ve zeytinyağı fiyatlarında değişim olmadı. En fazla fiyat düşüşü %27,40 ile kuru soğanda olurken, onu %16,47 ile şeftali ve %15,16 ile domates takip etti. Markette en fazla fiyat artışı %47,13 ile kabakta meydana gelirken, hemen ardında %43,34 ile salatalık ve %16,67 ile yeşil fasulye yer aldı.

Markette zam şampiyonu olan kabak, tarlada 45 kuruşa alıcı bulamazken, komisyoncuların fiyat artışı yapmadığını söylemesi akıllarda soru işareti uyandırdı.

Kabak FiyatıBurdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, kabağın kilosunun 1 lira 50 kuruşa mal edildiğini, öte yandan tarlada 45 kuruşa bile satılamadığını söyledi. Antalya Yaş Meyve Ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan da üretici ve komisyoncuda fiyat artışı olmadığını açıkladı. Üreticiden markete ulaşıncaya kadar birçok maliyet yükü binen kabağın bu yıl para etmediği ve çiftçinin elinde kaldığı belirtildi.

Üretici kısmında Ağustos ayında en fazla fiyatı artan ürün %89,47 ile salatalık oldu.

Salatalık FiyatıOnun hemen arkasında ise %33,33 ile kuru incir ve %25 ile fındık yer aldı. Bayraktar salatalık ve kabak fiyatlarında görülen dalgalanmanın, çiftçiye ürünlerini sökmek zorunda bıraktırdığını anlattı.

Bu durumun arzı düşürmesi sebebiyle fiyatların arttığını söyleyen Bayraktar, yeşil fasulye fiyatlarındaki artışın ise yağışların olumsuz etkilerinden kaynaklandığını belirtti. Aşırı yağışların ürünlerin kalitesini ve verimini düşürdüğünü, bunun da arz sıkıntısı nedeniyle fiyatları yükselttiğini dile getirdi.

80 kuruş olan pamuk prim desteğinin 1 lira 20 kuruşa çıkarılması isteniyor.

Pamuk DesteğiÜreticilerin Toprak Mahsülleri Ofisi’nin maliyetlerini baz alan bir fiyatla piyasaya girmeyi istediklerini söyleyen Bayraktar, 2018 yılında 752 bin ton pamuk ithali için 1,4 milyar dolarlık ödeme yapıldığını hatırlattı. Buna gerek kalmadan, kendi ürünlerimizi kullanmak istediklerini ve ihtiyacımız olan pamuğu Türk çiftçilerinin yetiştirebileceğini söyledi.

Yaklaşan hasat döneminden önce üreticinin fiyatların düşmesinden dolayı tedirginlik yaşadığını sözlerine ekledi. Bu nedenle hükümetin bir tedbir alması gerektiğini, eğer şimdiden önlem alınmazsa fiyatların gelecek yıl daha da düşeceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum