Yatırım yapmaya başla!

Yabancılar Ağustos İtibarıyla 7 Milyar Dolara Yakın Türkiye Yatırımı Yaptı

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, 2018'in ilk yedi ayında, ülkemize 7 milyar dolara yakın yabancı yatırımı girdiğini ve son zamanlarda yaşanan sıkıntılara rağmen düşüş olmadığını söyledi.
Yabancılar Ağustos İtibarıyla 7 Milyar Dolara Yakın Türkiye Yatırımı Yaptı

2018 yılının Ağustos ayı itibarıyla, ülkemize giren yabancı yatırım miktarı 7 milyar dolara yakın oldu. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, bu miktarın 2017’nin aynı dönemindeki rakamlarla hemen hemen aynı seviyede geldiğini belirtti. Bu seneyi ise geçen yılın toplam yatırım rakamı olan 11 milyar doların üzerinde kapatmayı hedeflediklerini dile getirdi. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin devam ettiğini söyleyen Ermut, önemli açıklamalarda bulundu.

Ermut, son dönemde ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen, geçen yıla göre düşüş olmamasının Türkiye için olumlu bir gösterge olduğunu belirtti.

Ağustos sonu itibarıyla 7 milyar dolarlık yatırımın tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıla göre düşmediğini fakat Türkiye’nin potansiyelinin doğrudan yatırımlar adına çok daha yüksek olduğunu belirten Ermut, bu doğrultuda daha fazla yatırım çekiyor olmamız gerektiğini belirtti. Alınan yapısal önlemlerin de pozitif etkilerini hem son çeyrekte hem de 2019 yılının başlarında görmeye başlayacağımızı düşünen Ermut, doğrudan yatırımlar açısından pozitif bir yıla başlangıç yapacağımızı ifade etti.

Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların yabancılar açısından yatırım algısını değiştirmediğini bildirdi.

Bu durumu ise yatırımcıların önceliklerinin kendi rakamları, gerçekler ve yatırım oranları ile ilgili rakamların olması ile açıklayan Ermut, Türkiye olarak reform süreçlerimizi, yapısal değişiklikleri, atılması gereken adımları doğru şekilde hayata geçirdiğimiz sürece, siyasi ilişkilerin boyutu her ne olursa olsun ülkemize yatırım çekmeye devam edeceğimizi belirtti. Türkiye’nin uluslararası yatırımcıların ilgisini çekmeye her zaman devam edeceğini, bu anlamda yerini her geçen yıl daha da sağlamlaştıracağını sözlerine ekledi.

Arda Ermut, önümüzdeki dönemlerde yabancı yatırımı açısından Türkiye’yi çok daha parlak bir sürecin beklediğini ifade etti.

Verilen destek ve teşviklerin etkilerinin çok kısa zaman içerisinde görüleceğini düşünen Ermut, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti konusuna da değindi. Almanya ile ilişkilerin ekonomik anlamda ve yatırımcıların ilgisi açısından olumlu olarak devam ettiğini, ABD’li yatırımcıların da Türkiye’ye olan ilgilerinin azalmadığını sözlerine ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, içinde bulunduğumuz zor sürecin atlatılması için IMF’den borç almak gibi bir düşünceleri olmadığını, şu süreçte yabancı yatırımcının ülkemize çekilmesinin doğru olacağını belirtmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum