Yatırım yapmaya başla!

2016 Ağustos Sanayi Üretimine Rağmen Dolar/TL Rekora Tırmanıyor!

2016 Ağustos Sanayi Üretimine Rağmen Dolar/TL Rekora Tırmanıyor!

Dolar/TL paritesi, haftanın ilk işlem gününde yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa devam ediyor. Hatırlanacağı üzere, Cuma günkü işlemlerde Dolar/TL, ABD’de açıklanan Eylül ayına ilişkin istihdam verisinin açıklanmasının ardından dalgalı bir sürece girmişti. TDİ verisiyle ilgili olarak ekonomistlerin beklentileri, 172 bin düzeyine ulaşacağı şeklindeydi. Ancak açıklanan resmi verilerde, artışın 156 bin seviyesinde olduğu görüldü. Böylelikle TDİ verileri, ekonomistlerin beklentilerinin altında kalmış oldu. Piyasaların ilk fiyatlamasına göre Dolar/TL, 3,05 seviyesinden 3,03 seviyelerine kadar geriledi. Ancak ilerleyen saatlerde algının düzelmesinin ardından Dolar/TL, yeniden 3,05 seviyesine kadar yükselmişti. TDİ verisinin piyasalar üzerindeki etkilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından haftanın ilk işlem gününde Dolar/TL paritesi, dalgalı bir seyir izlemeye devam ediyor. Günün ilk saatlerinde yurt içinde Ağustos ayına ilişkin sanayi üretim verileri açıklandı. Açıklanan verilerde, sanayi üretiminin aylık bazda yüzde 9,4 oranında arttığı belirtildi. Bu verinin ardından Dolar/TL 3,04 seviyelerinde sakin bir seyir izliyordu. Ancak öğleden sonraki işlemlere gelindiğinde Dolar/TL, kademeli olarak 3,07 seviyelerine kadar yükseldi. Uzmanlar değerlendirmelerinde, bugünkü enerji zirvesine katılan Rusya ile Türkiye’nin yakınlaşmasından doğan batı endişesinin fiyatlara yansıma yaptığını dile getiriyorlar.

Rekor seviye test edilecek mi?

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Dolar/TL paritesinde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Erkan yaptığı değerlendirmede, paritede yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini belirterek, tahvil faizlerinin birer bant aralığa kadar yükselebileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Erkan, olası düzeltme hareketlerinde, kurun 3,05 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda rekor seviyelerin yeniden test edilebileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum