Yatırım yapmaya başla!

Ağustos’tan Bu Yana 12 Bin 345 Kişi BES’e Yöneldi

Yaklaşık yarısı 12 Ekim’den sonra olmak üzere, Ağustos ayından bu yana 12 bin 345 kişi tasarruflarını değerlendirmek için BES’e geldi. Detaylar şöyle…
Ağustos’tan Bu Yana 12 Bin 345 Kişi BES’e Yöneldi

Son aylarda banka faiz oranlarının hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere gelmesi ve döviz kurlarındaki artış gibi etkenler, vatandaşları Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) yöneltti. Mevduata olan tercihin arttığı dönemde, mevduat faizine gitme isteği sistemde toplamda küçük olumsuzluklar yaratırken, kamu emeklilik şirketleri ve faizsiz emeklilik ürünleri sunan şirketlere katılımda artış görüldü. Bu kapsamda Ağustos ayından bu yana 12 bin 345 kişinin tasarruflarını BES’te değerlendirdiği bildirildi.

Ağustos ayından bu yana BES’e yatırım yapan 12 bin 345 kişinin yaklaşık yarısı 12 Ekim’den sonra geldi.

Türkiye Ağustos ayını oldukça sancılı geçirdi. Politik ve ekonomik sıkıntıların yanında döviz kurlarının tarihi rekor seviyelere çıkması piyasalarda dalgalanmaya sebep oldu. Yaşanan bu karışıklık ortamında BES’te ufak tefek olumsuzluklar olurken, kamu emeklilik şirketleri ve faizsiz BES fonlarına ciddi bir artış gözlendi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz kurlarındaki sert yükselişleri durdurabilmek için bir dizi önlem aldı.

Bunların arasında da Eylül ayında yaptığı faiz artırımı en önemlisi oldu. Faiz artırımının ardından yükselen mevduat faizi nedeniyle bazı vatandaşlar BES yerine mevduat faizini tercih etmeye başladı. Ancak buna rağmen kamu emeklilik şirketlerinde gönüllü BES yatırımı yapan kişi sayısı arttı. Bunun yarısı son bir ayda olmak üzere, Ağustos ayından bu yana 12 bin 345 kişi tasarruflarını değerlendirmek için BES’e geldi.

Halk Hayat Emeklilik Ağustos ayında 530 bin olan tasarruf sahibi kişi sayısını 532 bine çıkardı.

Ziraat Hayat ve Emeklilik şirketlerindeki katılımcı sayısı ayda 2 bin 141, Vakıf Emeklilik ve Hayat’takinde ise 890 kişi artış oldu. Faizsiz bireysel emeklilik fonları sunan Katılım Emeklilik ve Hayat şirketindeki tasarruf eden kişi sayısı söz konusu dönemde 215 binden 222 bine yükseldi. Bu sert yükselişin ardında faizsiz fonları yapısı gereği dalgalanmaların dolayısıyla fonlardaki kazanç ve kayıpların sınırlanmasının olduğu düşünülüyor.

Faiz hassasiyeti olan bireysel için katılım bankacılığı ilkelerine uygun hisse senetlerine, altına, katılma hesaplarına ve uygunluk onayı alınmış kamu ve özel sektöre dayalı emeklilik yatırım fonlarının oluşturulduğu bildirildi. Faizsiz emeklilikte danışma kurulu onayından geçmiş, alım-satımına izin verilmiş, faizsiz ve katılım bankacılık ilkelerine uygun olduğu konusunda görüş alınmış enstrümanlara yatırım yapıldığı belirtildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum