Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşının Etkisiyle Ağustos’ta Altın Destekli ETF’lere 100 Ton Giriş Oldu

Ticaret savaşlarında tansiyonun bir türlü düşmemesi yatırımcıların güvenli liman varlıklarına olan ilgisini canlı tutarken, Ağustos ayında altın destekli ETF’lere 100 tondan fazla giriş oldu.
Ticaret Savaşının Etkisiyle Ağustos’ta Altın Destekli ETF’lere 100 Ton Giriş Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi azalmak yerine her geçen gün içinden çıkılmaz bir hal alıyor. 1 Eylül tarihi itibarıyla her iki ülke karşılıklı olarak ek gümrük vergi tarifelerini yürürlüğe koydu. ABD’nin 110 milyar dolarlık Çin malına başlattığı vergi uygulamasıyla, Asya piyasaları olmak üzere küresel hisse senetlerinde düşüş yaşandı.

Ticaret savaşlarında ortamın ateşinin bir türlü azalmaması yatırımcıların güvenli liman varlıklara olan taleplerini artırdı. Riskli varlıklardan kaçış, ticaret görüşmeleri ve küresel merkez bankalarının para politikalarında gevşemeyi işaret etmesiyle, Ağustos ayında altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) 100 ton giriş oldu.

Ağustos’taki 100 ton altın destekli ETF girişi, 2013 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedildi.

100 Ton Altın Destekli ETF GirişiSöz konusu varlıklar geçtiğimiz Cuma günü itibarıyla 101.9 tonluk artış gösterdi. Ağustos ayında gerçekleşen bu artışla birlikte 2,453.4 tona ulaşmış oldu. ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret gerilimi yatırımcıların değerli metallere olan ilgisini artırdı.

Ağustos ayında gerçekleşen 100 ton üzerindeki ETF girişi ile üst üste üç aydır varlıklarda artış olmuş oldu. Ticaret geriliminin yanında küresel ekonomik görünümün kötüleşmesi ve büyümenin yavaşladığına dair işaretler ETF’deki altın varlıklarında bu yıl %19’luk artış olmasına sebep oldu.

Saat 12:20 itibarıyla 1521 dolardan işlem gören ons altın için 1518 dolar kritik seviye olarak izleniyor.

Ons AltınHaftaya yükselişle başlayan spot altın daha sonra hafif geriledi. 26 Ağustos 2019 tarihinde 1555 dolar seviyesine kadar yükselen ons fiyatlarında, 1493 – 1501 dolar bölgesinde kalındığı sürece pozitif beklentinin süreceği belirtildi. GCM Yatırım analistleri ise bu beklentinin netlik kazanabilmesi için 1544 dolar sınırının üzerinde kalıcılık sağlanması gerektiğini söyledi.

Kurum analistlerinin 2 Eylül tarihli altın analizine baktığımızda; “1493$ – 1501$ bölgesi üzerinde pozitif görünümüne devam etmeye çalışan Ons Altın fiyatında trend içi tepki satışı düşüncesi tamam mı devam mı sorusunun cevabında 1518$ seviyesi önemlidir.” açıklamasına yer verildiğini görmekteyiz.

Şu dakikalarda 284 liradan el değiştiren gram altın, açılışın ardından 287 lira seviyesine kadar yükseldi.

Gram AltınAltın uzmanları gram fiyatında 282 liranın üzerinde kalındığı sürece pozitif görünümün devam edeceğini, destek olarak 280 – 282, direnç olarak ise 286-289 lira aralıklarının izleneceğini belirtiyor. 289 – 291 bandında daha uzun süreli kalınması halinde, yukarı yönde beklentilerin artacağı ve tarihi zirvenin yenilenebileceği düşünülüyor.

Alan Yatırım analistlerinin günlük analizinde; gram altının son dönemde liradaki değer kaybı ve onstaki yükselişe bağlı olarak 289 lira seviyesinde seyrettiği belirtildi. Gram cinsi altında kısa vadeli direnç seviyeleri 289 – 292, destek seviyeleri ise 282 – 286 lira olarak açıklandı.

Saat 12:33 itibarıyla diğer türlerdeki güncel fiyatlara baktığımızda; çeyreğin 462, yarımın 925, Cumhuriyet’in 1895 ve 22 ayar bileziğin gramının 258 liradan satıldığını görmekteyiz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu