Yatırım yapmaya başla!

Ağustos 2019’da Kart Sayısı %11 Artarken, 10 Kartlı Ödemeden Biri Temassız!

Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) alınan veriler 2019'un Ağustos ayı bitiminden itibaren Türkiye'de kullanılan kart adeti sayısının yıllık bazda %11 arttığını gösterdi.
Ağustos 2019’da Kart Sayısı %11 Artarken, 10 Kartlı Ödemeden Biri Temassız!

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıkladığı veriler Türkiye’de 2019’un Ağustos ayı bitimi itibarıyla kullanılan kart sayısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %11 oranında artış olduğunu ortaya çıkardı. Bunun yanında tüketicilerin alışverişlerindeki 10 kartlı ödemeden birinin temassız olarak yapıldığı görüldü.

Açıklanan rakamlar incelendiğinde Türkiye’de Ağustos ayı sonundan itibaren halihazırda 68,2 milyon adet kredi kartı ve 159 milyon adet banka kartı bulunduğu öğrenildi.

159 Milyon Adet Banka Kartı BulunuyorBu yılki veriler 2018 yılının Ağustos ayına göre kredi kartı sayısında %5 ve banka kartı sayısında %14 artış olduğuna işaret ediyor. Böylelikle Türkiye’de kullanımda olan kredi kartı sayısı kaydettiği artışla birlikte 227,2 milyon olarak kaydedildi.

Yılın söz konusu döneminde tüketicilerin banka ve kredi kartıyla yaptığı ödeme tutarı 83,6 milyar lira olarak belirlendi. Bu tutarın 71,2 milyar liralık kısmı kredi kartlarıyla gerçekleştirilirken, 12,4 milyar liralık bölümü ise banka kartları aracılığıyla yapıldı.

Yılın 8. ayında yapılan toplam kartlı ödemelerin sayısı %18 seviyesinde artış kaydetti. Banka kartlarıyla yapılan ödemeler bu dönemde geçen yılın aynı dönemine göre %33; kredi kartları ödemeleri ise %15 arttı.

Kartlı Ödemeler %18 ArttıDiğer taraftan veriler, tüketiciler tarafından tercih edilirliği her geçen gün artan temassız ödeme olanağının kullanımında da bu dönemde artış olduğunu ortaya koydu. Ayrıca ödemesini kartla yapan her 10 müşteriden birinin temassız ödeme seçeneğini kullandığı öğrenildi.

Önceki dönemlerde 90 TL olarak belirlenen temassız ödeme limitinin geçtiğimiz aylarda 120 TL olarak değiştirilmesi bu seçeneğin tercih edilmesini artıran en önemli etkenlerden biri olarak görülüyor. Bahsedilen limit artırım uygulamasının 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girmiş olması göz önüne alındığında, aynı ay içerisinde kart sayısında görülen artış bu fikri destekliyor.

Bu yılın Ağustos ay sonu itibarıyla Türkiye’de 30,9 milyon temassız banka kartı ve 34,8 milyon adet temassız kredi kartı mevcut görünüyor. Bu durum tüketicilerin cüzdanındaki her iki kredi kartından birinin temassız olduğu anlamına geliyor.

Toplu taşıma, akaryakıt istasyonları, market ve restoran gibi yerlerde kullanımı gittikçe artan temassız özelliği taşıyan kart sayısının toplamda 65,7 milyon olarak kaydedildi.

159 Milyon Adet Banka Kartı BulunuyorAçıklanan veriler ayrıca temassız ödeme özelliği bulunduran kartların kabul edildiği noktalarda da artış olduğunu gösterdi. En fazla temassız ödemelerin yapıldığı yerler sırasıyla market, yemek, ulaşım ve akaryakıt sektörleri olarak belirlendi.

Ağustos sonundan itibaren temassız ödemeyi kabul eden terminal sayısı 1,51 milyona dayandı. Buradan her 5 terminalden 3’ünün bu ödeme yöntemini kabul ettiği bilgisine ulaşıldı. Ayrıca bu rakamın toplam içindeki payı ise %62 olarak kaydedildi.

Bu yaygınlaşmalarla birlikte Ağustos’ta günlük temassız ödeme işlemi adet olarak 1,5 milyonu buldu. Aylık temassız işlem adedi ise son 3 yılda 10 kat artış gösterdi. Mağaza içi ödemelerde bundan 3 yıl önce %1 olan temassız ödeme oranı bu yılın söz konusu döneminde %9’a fırladı. 25 Ağustos günü günlük işlemler baz alındığında temassız ödeme seviyesi %10 oldu.

2016 yılının Ağustos ayında 4 milyon seviyesinde bulunan temassız ödeme adedi, bu yılın aynı döneminde 42 milyona çıkarak büyük bir yükseliş kaydetti. Bu rakam kullanım oranında artışın yanı sıra tüketiciler ile ödeme alan yerlerin gelişen teknolojiye ayak uydurduğunun bir kanıtı olarak değerlendirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum