Yatırım yapmaya başla!

Agrievolution İş Barometresi Anketine Göre En Düşük Memnuniyet Türk Çiftçisinde

Agrievolution İş Barometresi Anketi sonuçlarına göre, Türk çiftçileri genel ruh hali ve memnuniyet açısından, dünya genelinde en memnuniyetsiz kitle olarak belirlendi.
Agrievolution İş Barometresi Anketine Göre En Düşük Memnuniyet Türk Çiftçisinde

Tarım sektöründeki genel durumu net bir şekilde ortaya koyması adına çok önemli bir yere sahip olan Agrievolution İş Barometresi 2018 Sonbahar Dönemi Anket sonuçları açıklandı. Dünya genelinde tarımdaki genel seyri göstermek adına önemli göstergeler içeren, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği’nin (TARMAKBİR) kurucu üyesi olduğu anket eş zamanlı olarak Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Brezilya, Rusya, Barı ve ABD’den olmak üzere toplamda 195 katılımcı ile yapıldı. Tüm katılımcılar arasında en memnuniyetsiz olanlar ise Türk çiftçileri oldu.

Tarım makineleri endüstrisi için küresel iş ortamı görünümünün geçmiş döneme göre bozulmasına rağmen yine de iyi bir seviyede olduğu bildirildi.

Tarım sektöründe küresel anlamda, önümüzdeki altı ay içerisinde ciro artışı bekleniyor. Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bu olumlu beklenti daha net bir şekilde ifade edilirken, Türkiye’de tam tersi bir durum hakim.

Sanayicilerin hemen hemen tamamı gelecek 6 ay için artış beklemiyor. Türk sanayicilerinin daha pozitif bir beklenti içerisinde olduğu bildirilirken, çiftçiler için aynı durumun söz konusu olmadığı dikkat çekiyor.

Çiftçilerin karlılığına dayalı olarak genel ruh hali ve memnuniyetinin değerlendirilmesinde, en memnuniyetsiz Türk çiftçiler oldu.

“Mevcut işinizi/durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna verilen cevaplardan %20’si kötü derken, Türkiye’de kötü cevabını verenlerin oranı %64 oldu. Ankete katılanlar Türk çiftçilerin %7’si iyi, %21’i tatmin edici, %7’si ise çok kötü cevaplarını verdiler.

Toplam cironun gelecek altı ay içinde nasıl olmasını bekliyorsunuz şeklinde yöneltilen soruya, anket katılımcılarının %37’si artış %20’si düşüş beklediğini açıkladı. Türkiye’de ise bu oranlar %92 düşüş, %8 sabit kalacak şeklinde verildi. Yurt içi pazarda gelecek 6 aydaki ciro beklentileri sorusuna sanayici ve ithalatçıların %21’i cirolarının %5-20 arasında düşmesini beklediğini, %64’ü ise %21-40 arasında düşeceğini belirtti.

Türkiye’deki tarım makineleri sanayicilerinin %57’si istihdamı daraltmayı planlıyor.

%42’lük kesim ise işçi sayısını aynı şekilde muhafaza etmeyi planlıyor. Geçtiğimiz üç aylık dönemde Türkiye hariç diğer ülkelerde çiftçilerin krediye ulaşma koşulları %69 olurken, bizim ülkemizde bu oran %100’e tırmanarak, krediye ulaşmanın gittikçe zorlaştığını gözler önüne seriyor.

Son üç ayda orijinal ekipman üreticilerinin %93’ü kredi almanın daha da zor hale geldiğini düşünürken, %7’lik kesim şartların değişmediğini söylüyor. Devlet desteklerinin çiftçiler ve müşteriler üzerinde etkilerinin sorgulandığı kısımda ise genel olarak verilen cevaplar olumsuz yönde. Dünya genelinde %79 olan negatif/olumsuz oranı, Türkiye’de %100 olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum