Yatırım yapmaya başla!

AGMD İhracata Destek Sağlamak için Gümrük ve Dış Ticaret Eğitimlerine Başlıyor

Türkiye’de ihracatı sadece büyük firmaların ve sanayicilerin yaptığını söyleyen AGMD Başkanı Aslıhan Çelebi, küçük işletmelerin de katılması için eğitimlere başlayacaklarını açıkladı.
AGMD İhracata Destek Sağlamak için Gümrük ve Dış Ticaret Eğitimlerine Başlıyor

Bu sabah açıklanan verilere göre Türkiye’nin cari işlemler dengesi, Ekim ayında 1,55 milyar dolar fazla verdi. Son dönemde iktisadi faaliyetlerde toparlanma olması dış ticareti desteklerken, artan ihracatın etkisiyle cari açıkta da azalma oldu.

Ancak hükümetin ve sektör temsilcilerinin ihracattaki hedefleri her geçen gün büyüyor. Ankara Gümrük Müşavirleri Derneği (AGMD) de ihracat artışına katkı sağlaması amacıyla dış ticaret ve gümrük eğitimlerine başlayacağını duyurdu.

38 ilde faaliyet gösteren dernek, küçük işletmelerin dış ticaret hakkındaki önyargılarını silip, korkularını yenmeleri amacıyla çalışma yapacak.

ihracat EğitimleriAGMD Başkanı Aslıhan Çelebi, dernek bünyesinde 7 gümrük ve dış ticaret bölge müdürlüğünün bulunduğunu söyledi. Ülkemizde iş dünyasının ithalatı çok rahat bir şekilde yapmasına karşın, ihracatta çekimser kaldığını söyleyen Çelebi, bunun en büyük sebebi olarak yeterince bilgi sahibi olmamalarını gösterdi.

Küçük işletmelerin pazarlama, dış ticaret mevzuatı ve terminolojisi hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadıkları için ihracata da korkuyla yaklaştıklarını belirtti. Bu soruna çözüm olması amacıyla eğitimlere başlayacaklarını duyuran Çelebi, “Bu eğitimlerle KOBİ’ler, işletmeler ve girişimciler, ihracat, pazarlama ve gümrük konusunu rahatlıkla anlayıp, Türkiye’nin ihracat atağına dahil olabilecek.” ifadesine yer verdi.

İhracatın sadece büyük şirketlerle yapıldığı algısının ortadan kaldırılması gerekiyor.

Küçük İşletmelerin İhracatı Türk iş dünyasında ihracatın sadece büyük firmalarla ve sanayicilerle yapıldığına dair genel bir inanış olduğunu söyleyen Çelebi, küçük işletmelerin de çok rahatlıkla yapabileceğini ifade etti. Ancak küçük işletmelerin hem ihracattan hem de yeni atılımlardan korktuğunu, hangi ülkeye ne ihracat edecekleri konusunda analiz yapamadıklarını anlattı.

Dernek olarak hizmet verdikleri 38 ilin toplamında, yıllık ortalama ihracatın 18 milyar dolar, ithalatın ise 19,5 milyar dolar olduğu bilgisini verdi. Başlayacakları eğitimler sayesinde küçük işletmelerin dış ticaret hakkında donanıma sahip olacağını ve ihracatın artacağını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum