Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ağbaba Açıkladı: İflas Bayrağı Açan Esnaf Sayısı Pandemidekini Geçti

CHP’li Ağbaba, pandemide iflas bayrağı açan esnafların sayısının bu yılın ilk iki ayında daha çok arttığını açıklayarak, destek için çağrıda bulundu.
Ağbaba Açıkladı: İflas Bayrağı Açan Esnaf Sayısı Pandemidekini Geçti
HABER GİRİŞ

Pandemide büyük yara alan esnaflar, yüksek enflasyon ortamında ayakta kalmaya çalışırken, deprem darbesi tüm çabaları yıktı. Yeni yıldaki iflas rakamlarını gündeme getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 2023’ün ilk iki ayında iflas eden esnaf sayısının kayıtlara geçen kısmının 23 bin 592 olduğunu açıkladı.

Açıklanan rakam, pandemi tedbirleri kapsamında alınan kapanma kararlarından etkilenerek iflas edenlerin sayısını geçti.

2023 Ocak-Şubat verileri, 2019’dan bu zamana yılın ilk 2 ayında görülen iflaslardan fazla oldu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan CHP’li Ağbaba, 11 ilde büyük yıkım yaratan depremin ardından ise yalnızca afet bölgesinde iflas eden esnafın sayısının 2 bin 41 olarak kaydedildiğini söyleyerek, gelecek günlerde bu sayının artacağına şöyle işaret etti:

“Depremden sonra iş yerlerini kaybeden ve yeterli destek bulamayan esnaflarımızın durumunu düşündüğümüzde, birkaç ay içerisinde kitlesel iflasların yaşanması kaçınılmazdır.’’

GCM Yatırım Banner

Depremin vurduğu illerdeki iflas eden esnafların spesifik sayısını da paylaşan Ağbaba şöyle ifadede bulundu:

Veli Ağbaba, Twitter Esnaf Açıklaması
Kaynak: Twitter

Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için önerilerde bulunarak, “6 aylık borç erteleme ne yazık ki iş yerini, evini, ailesini kaybeden esnaflarımızın hiçbir derdine derman olmayacaktır” diye konuştu.

Esnafın borçlarını ertelemek yerine silme yoluna gidilmesini isteyerek, esnaflara ekmek teknesine dönünceye kadar işsizlik maaşı bağlanmasını, fatura ve sigorta primlerinin Hazine tarafından karşılanmasını talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın