Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Afet Bölgesindeki Öğrenciler Okullara Ücretsiz Taşınacak

Bakan Özer, usta öğretici ve ek ders ücreti karşılığında çalışanların, görevlerini yapmış sayılarak ek ders ücretinden yararlanacağını açıkladı. İşte detaylar;
Afet Bölgesindeki Öğrenciler Okullara Ücretsiz Taşınacak
HABER GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya’daki Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nde eğitim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özer, depremlerin yaşandığı 10 ilde 3 milyon 784 bin 411 öğrencinin bulunduğunu bildirdi.

Deprem bölgesindeki, 5 bin 836 öğrencinin naklinin başka şehirlerdeki okullara alındığını paylaştı. Afet bölgesinde bulunan öğrencilerin ücretsiz olarak çevre illerdeki okullara gönderileceğini kaydetti.

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyerek büyük yıkımlar yaşatan depremler sebebiyle bölgedeki öğrencilerin eğitim sürecini nasıl sürdürüleceği konusu karar aşamasında.

71 İlde 20 Şubat’ta Eğitim Başlayacak

Özer’in açıklamasına göre afet bölgesinden kararlaştırılan il ve ilçelere taşınacak olan öğrencilere, eğitim alacakları yerlerde sıcak yemek hizmeti de sunulacak.

Bakan Özer yaptığı açıklamada, deprem bölgesi dışında olan 71 ildeki eğitiminse 20 Şubat tarihinde başlayacağını duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Afet bölgesi kapsamında olan 10 ildeki eğitim planlamasının; hangi ilçelerde veya bölgelerde okulların açılacağına dair olan tüm çalışmanın hafta sonu itibarıyla tamamlanacağının da altını çizdi.

Öğretici ve Ek Ders Ücreti Karşılığında Çalışanların Görevleri Yapılmış Sayılacak

Yapılan açıklamada usta öğretici ve ders ücreti karşılığında çalışan öğretmenler hakkında da bilgi verildi. Depremler sebebiyle şu anda derslere katılamayan öğretmenler, yasal düzenleme gereği ücret alamayacaklardı.

Ancak bu durumda eğitimci ve öğretmenlerin herhangi bir sorun yaşamaması için gerekli düzenlemenin yapıldığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla usta öğretici ve ek ders ücreti karşılığında çalışanları işaret eden Özer, 6 Şubat’taki depremler sebebiyle eğitim ve kurslara ara verilen günlerde ders görevlerinin yapılmış sayılacağını bildirdi. Görevlerini yapmış sayılacak olan çalışanların ek ders ücretinden yararlandırılacağı eklendi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın