Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Afet Bölgelerinde Doğal Gaz ve Elektrik Tüketim Bedelleri Ertelenecek

Koronavirüsle mücadele kapsamında önemli tedbirlerin yer aldığı torba teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Afet Bölgelerinde Doğal Gaz ve Elektrik Tüketim Bedelleri Ertelenecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında tedbirlerin de yer aldığı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 15 yeni maddenin eklendiği kanun teklifinde koronavirüsün olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve finansmana erişimi kolaylaştırmak için önemli kararlar alındı.

Afet bölgelerinde elektrik ve doğal gaz tüketim bedellerinin 1 yıla kadar ertelenmesine imkan tanınacak.

Doğal Gaz ve Elektrik Ödemeleri ErtelenecekSöz konusu kanun teklifine göre Elazığ gibi afet yaşanan yerlerde elektrik, doğal gaz tüketim bedelleri, tahakkuk, tahsilatlarının süresi ve kapsamı belirlenerek 1 yıla kadar ertelenebilecek.

Bunun yanında dağıtım ve tedarik şirketlerinin ertelemeden kaynaklanan anapara haricindeki tüketicilerden tahsil edilmeyen bedellere ilişkin finansman maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçesinden karşılanacak. Gecikme zammı tutarını geçmemek üzere yapılacak olan bu uygulamaya Cumhurbaşkanı karar verecek.

Türk Standartları Enstitüsü, belirli süreli, geçici nitelikte, özel bilgi ve uzmanlık gerektiren işlerde yurt içinde ve dışında iş akdiyle enstitü dışından inceleme elemanı çalıştırabilecek. Personelinin disiplin ile ilgili işlemlerini yürütmek üzere merkezde birer disiplin kurulu ve yüksek disiplin kurulu kurulacak.

Spor ve nişan tüfek ve tabancalarının yazılı veya görsel hiçbir şekilde reklamı yapılamayacak.

Silah Reklamına CezaSöz konusu ürünlerin kullanılmasını özendiren, teşvik eden kampanyalar ve tanıtımları yapılamayacak. Söz konusu kurala uymayanlara Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre idari para cezası uygulanacak. Eğer aynı durum bir yıl içinde tekrar edilirse, bu kez idari para cezası 3 katına çıkarılacak.

Yivsiz tüfek, spor ve nişan tüfek ve tabancaları imal eden fabrikalar eğer faaliyet izni almadan veya faaliyet izin belgesine aykırı olarak yapıyorsa 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile çarptırılacak. Veya 500 günden 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu