Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AFAD Eşya Tahliyesi için Genelge Paylaştı

Hasarlı binaların içerisinden eşyalarını almak isteyen vatandaşlar için genelge hazırlandı. Tahliyeler kural ve yasaklara göre yapılacak.
AFAD Eşya Tahliyesi için Genelge Paylaştı
HABER GİRİŞ

Depremin ikinci haftasında Kahramanmaraş ve Hatay dışındaki tüm illerde arama-kurtarma çalışmaları sona erdi. Artçı sarsıntılar sürerken, depremzedeler hasarlı binalardaki eşyalarını tahliye etmek için hızlandı. Ancak bu durumun risk yaratması üzerine İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı devreye girdi.

Bakanlıklar, deprem bölgelerinde ‘yıkık’, ‘acil yıktırılacak’ ve ‘ağır hasarlı’ yapılardan tahliyeler için genelge hazırladı. Genelge, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Genelgede, ‘yıkık’, ‘acil yıktırılacak’ olarak tespit edilen binalara girişlerin yasak olduğu ve tahliyelere kesinlikle izin verilmeyeceği aktarıldı.

Az hasarlı binalar için kontrollü tahliye imkanının sunulduğu, bunun için belirlenen kurallara riayet edilmesi gerektiği bildirildi.

Tahliyelerde koordinasyonun valilikler ve kaymakamlıklarca sağlanacağı, bölgeye sevk edilen kolluk kuvvetlerinin gözetim yapacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Tahliye için Süre Sınırı Getirilecek

Genelgeye göre ağır hasarlı olarak tespiti sağlanan yapılara giriş izni ve eşya tahliyesi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın görevlendirdiği uzmanların raporuna göre değerlendirilecek.

Uzmanlar, hazırladıkları raporlarda yapıya giriş ve çıkış için süre belirleyecek. Buna göre kontrollü girişlerde yarım saat içerisinde pasaport, kimlik gibi sadece kıymetli evrak ve eşyaların alımına izin verilecek.

2 saat için izin verilmesi halinde en fazla 4 kişi yapıya girebilecek. Sabit eşyaların alımı ise yasaklanacak. Genelgede şu ifadeye yer verildi:

“Yapıya sabitlenmiş ve sökümü esnasında titreşim yaratacak her türlü faaliyet yasaklandı. Mutfak dolabı, kalorifer peteği, PVC kapı, pencere, her türlü yapıya monte aksamlar, elektrik ve aydınlatma tesisatı gibi eşyaların sökülmesi ve alınması yasaklandı.”

Ayrıca Eşya Yardımı Yapılacak

Yetkililerin gözetiminde yapılacak tahliyeler sırasında artçı sarsıntıların yaşanması durumunda tahliye sonlandırılacak.

Bu durumda yaşanan olay tutanaklara geçirilecek. Eşyasını alamayanlar için yapılacak yardıma ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“İçeri girilmesine müsaade edilmeyen veya içerisinden eşya tahliyesi yapılamayan vatandaşlarımız için ayrıca eşya yardımı yapılacak.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın