Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

AFAD’ın Yeni Hizmeti Deprem Sorgulama Sistemi Kullanıma Sunuldu!

AFAD, hizmete sunduğu deprem sorgulama sistemi ile bulunduğunuz ilin deprem riskini öğrenebilirsiniz. İşte detaylar...

Bilindiği üzere Türkiye, üzerinde bulunduğu fay hatlarının yoğunlundan dolayı birinci derece deprem kuşağında bulunuyor. Başta Kuzey Anadolu Fay Hattı olmak üzere Ege Bölgesi’nde, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki fay hatları ile ülkenin büyük bölümünün deprem riskinin yüksek olduğu biliniyor.

Bu anlamda ülkenin önde gelen kuruluşları sürekli araştırmalarını sürdürüyor. Son olarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yapmış olduğu çalışmaların sonucunda Türkiye’nin deprem haritasını yeniden belirledi. Sunulan deprem haritası ile Türkiye’nin bulunduğu deprem riski görülebiliyor.

AFAD Deprem Sorgulama Sistemini Devreye Soktu

AFAD, Türkiye’nin deprem haritasını çıkarmasının ardından, vatandaşların bu bilgiye daha kolay erişebilmesi için yeni bir sistemi devreye soktu. Yeni sistem sayesinde vatandaşlar bulundukları bölgenin deprem riski hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Daha önce 1996 yılında hazırlanmış olan Türkiye’nin deprem haritası, AFAD’ın yapmış olduğu çalışmalar sonrasında yeniden güncellendi ve Resmi Gazete’De yayımlandı. Geçtiğimiz günlerde E-Devlet’in Soyağacı Sorgulama Hizmeti’nde olduğu gibi deprem sorgulama sisteminin aktif hale gelmesiyle vatandaşlar büyük ilgi göstermiş durumda.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Bulundukları bölgenin depreme karşı riskini öğrenmek isteyen vatandaşlar, https://tdth.afad.gov.tr adresinden sorgulama yapabilecekler. Ancak sistemin aktf hale gelmesiyle beraber yoğunluktan dolayı sisteme erişim sorunu yaşanabiliyor.

AFAD’ın güncellemiş olduğu deprem haritasında tek kriter olarak fay hatlarının bulunduğu yerler kullanılmadı. Bölgelerin deprem riski belirlenirken, o yerin zemin yapısı da göz önünde bulunduruldu. Güncellenmiş olan deprem haritasında bazı bölgeler bir önceki haritaya göre daha riskli gösterilirken bazılarının ise risk kat sayısı düşürüldü.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle