Yatırım yapmaya başla!

ADR Uyum Sürecinin Sona Ermesiyle Kimya Sektörünün İhracatı Tehlikeye Girecek

31 Aralık 2019’dan sonra kimyasal ürünlerin taşınması için kullanılan tankların ADR direktifine uygun olması gerekecek. Uyum süreci ekstra maliyet anlamına gelirken, bu durum sektör ihracatını olumsuz etkileyecek.
ADR Uyum Sürecinin Sona Ermesiyle Kimya Sektörünün İhracatı Tehlikeye Girecek

Kimya sektöründe gerçekleşen dışa satım, Türkiye’nin toplam ihracatında önemli bir paya sahip. Kasım ayı verilerine göre 208 ülke ile en fazla ihracat yapılan kimya sektörü 31 Aralık itibarıyla bu konumunu kaybedebilir.

Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması’na (ADR) uyum süreci söz konusu tarihte bitiyor. Bu durum, sektörün büyük sorunlarla karşı karşıya kalmasına zemin hazırlarken, kimyasal ürünlerin ihracatını da baltalayacak.

ADR anlaşması uyum sürecinin sona ermesiyle hem üreticilere hem de lojistik firmalara ek maliyet binecek.

Vefa İbrahim AracıKonu hakkında değerlendirmede bulunan GEBKİM Kimya ihtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, 31 Aralık’a kadar geçiş sürecinin tamamlanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası bir anlaşma olan ADR’nin şu anda 4000 adet tehlikeli maddeyi 9 sınıfta gruplandırarak taşınmasını kabul ettiğini açıkladı. Bu maddelerin kimyasal özellikleri sebebiyle sadece PE, plastik ve Frp tipi tanklarla taşınabildiğini söyledi.

Şu an kullanılan tankların ADR direktifine uygun olmadığını belirten Aracı, bu zorunluluğun döviz kaybı ve ekstra masraf anlamına geldiğine dikkat çekti. Tanklarda kullanılan malzemelerin güvenli taşıma için yeterli olduğunu belirten Aracı, tüm kimyasallara uygun tankların temin edilmesi için milyarlarca dolarlık yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Şu ana kadar istenen özellikte tankların %10’unun dahi sağlanmadığını belirtti.

Kimyevi MaddelerFirmalara istenen ADR Yönetmeliği’ne uygun tankların sağlanması için 31 Aralık 2019 tarihine kadar süre verildiğini söyleyen Aracı, henüz yüzde 10’luk kısmının bile temin edilmediğini aktardı. Tank üreticilerinin ve uygunluk veren kurumların bu tarihe kadar isteneni yetiştirmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Bu sürecin en az bir yılda tamamlanabileceğini ifade eden Aracı, bu nedenle daha makul bir süreye yayılması gerektiğine dikkat çekti. Sadece klor alkali sektörüne ait iki kimyasalın ADR yönetmeliğine uygun olarak taşınmasını sağlayacak araçların 300 milyon lira maliyet anlamına geldiğini belirtti.

Uygun araçlara geçilmesi için gereken tüm malzemelerin ithal edildiğini yani dövize endeksli olduğunu söyleyen Aracı, “Bir önemli nokta ise araçlarda tek kimyasal taşınmasına izin verilmesi. Oysa en az iki ürün taşıma yetkisi olsa araç sayısı da gereksiz yere artmaz. Sonuç olarak bu zorunluluk ülkemize ekstra masraf ve döviz kaybından başka bir şey getirmeyecek” şeklinde açıklamada bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum