Yatırım yapmaya başla!

Adobe Geçtiğimiz Günlerde Venezuela için Aldığı Yaptırım Kararından Döndü

Adobe bir süre önce ABD hükümetinden talep nedeniyle Venezuela’daki kullanıcılarına yönelik aldığı yaptırımlardan vazgeçtiğini duyurdu.
Adobe Geçtiğimiz Günlerde Venezuela için Aldığı Yaptırım Kararından Döndü

Dünyanın önde gelen grafik ve medya düzenleme programlarını üreten şirketlerin başında Adobe geliyor. ABD merkezli şirket Reader, Premiere, Photoshop, Illustrator ve Lightroom gibi pek çok popüler yazılımın geliştiricisi konumunda. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan şirket ürün ve servislerini yıllık abonelik esasına göre sunuyor. Şirket kısa bir süre önce bir yaptırım haberi ile gündeme gelmişti.

ABD hükümetinin almış olduğu karar gereği Adobe, Venezuela’da bulunan kullanıcıların hesaplarını kapatacağını duyurmuştu. Üç hafta önce alınan karara göre Trump hükümeti Venezuela ile ticareti engelleyen bir kararname yayınlamıştı. Bu karar sonrası Adobe ülkedeki kullanıcılara hizmet vermeye durdurmak zorunda olduğunu açıklamıştı. Ancak son gelişme ile bu karardan geri dönüldü. Adobe ülkedeki kullanıcılara yeniden hizmet vermeye başladı.

Adobe’dan Geri Adım

Adobe’dan Geri Adım

Medya ve yazılım devi Adobe, ABD hükümeti ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığına dikkat çekti. Açıklamada “Amerikan hükümetiyle yapılan görüşmelerin sonunda Dijital Medya ürün ve hizmetlerimizi Venezuela’da sunmak için gerekli lisansı aldık. Böylelikle müşterilerimizin Creative Cloud ve Document Cloud portföylerine eskisi gibi erişmelerinin önünde bir engel kalmadı.” ifadelerine yer verildi.

Yaptırım kararları nedeniyle Adobe’un ücretsiz servisi Behance gibi platformlara da erişimin engelleneceği duyurulmuştu. Bununla beraber bugüne kadar ücret ödemiş olan kullanıcılara da iade yapılmayacaktı. Hatta yedek dosyaları bulunan kullanıcılar için bu verileri almaları için 28 Ekim tarihine kadar zaman verilmişti. Alınan son karar ile Venezuela’daki Creative Cloud platformuna 90 gün süreyle ücretsiz erişim sağlayabilecek.

ABD hükümetinin almış olduğu bu yaptırım kararına çeşitli çevrelerdek tepkiler geldi. New York İnsan Hakları İzleme Örgütü bu karar için ‘tam bir felaket’ açıklamasını yaptı. Yaptırımların son derece üretken iş gücüne sahip olan Venezuela’yı derinden etkileyeceği, başta bağımsız medya ve sivil toplum kuruluşlarını vuracağı söylendi. Adobe tarafından atılan bu geri adım Venezuela’da memnuniyetle karşılandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum