Yatırım yapmaya başla!

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’ye Göre Güçlü Dolar Sürdürülebilir Değil!

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın 94. kuruluş yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada ABD dolarının güçlü seyrinin uzun vadeli olmayacağını söyledi.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’ye Göre Güçlü Dolar Sürdürülebilir Değil!

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, doların son dönemde küresel anlamda kazandığı güç hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bankanın 94. kuruluş yıldönümü münasebetiyle konuşma yapan Bali, Türkiye ekonomisi ve bankacılık sektörüne dair yaptığı değerlendirmelerde, güçlü ABD dolarının sürdürülebilir olmadığını söyledi. Türkiye’nin ihracat pazarını artırması için reformcu ruhunu yeniden kazanması gerektiğini ve alınması gereken diğer önlemleri sıraladı.

Adnan Bali, son dönemde yaşanan ticaret savaşlarının büyüme üzerindeki negatif etkilerinden, en zararlı çıkacak olan ülkenin ABD olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Çin mallarına yönelik başlattığı ek vergi tarifesi küresel boyutta bir ticaret savaşı olarak nitelendiriliyor. Bali, 2008 global krizinden bu yana aşırı genişlemeci para politikaları ile hemen hemen tüm ülke gruplarının büyümeyi ivmelendirdiğini, ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşlarına bir de İran yaptırımlarının eklenmesiyle büyümenin olumsuz şekilde etkileneceğini söyledi. Bu durumdan ise en çok etkilenecek olan ülkenin ABD olacağını sözlerine ekledi.

İş Bankası Genel Müdürü Bali, doların değer kazanması nedeniyle, ABD’nin dışarıya mal satmasının güçleşeceğini dile getirdi.

Söz konusu durumun neticesi olarak; bu yolla sermaye akımlarının ABD’ye çekilebildiğini fakat diğer taraftan ticaret alanında kayıplar verildiğini söyleyen Bali, güçlü ABD dolarının bu anlamda o kadar da sürdürülebilir olmadığını ifade etti. 2008 krizine dair hatırlatmalar yapan Bali; o dönemde ABD’nin hem bütçe hem dış ticaret açığının olduğunu, bunu giderebilmek için de serbest ticaret, bol likidite ve doların güçsüz olmasının seçildiğini belirtti.

DOLAR KURUNDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye’nin ihracat pazarlarını artırmak için reformcu ruhunu yeniden kazanması gerektiğini söyledi.

Ülkemizin Ar-Ge, teknoloji, hukuk, eğitim ve işgücü alanlarında mesafe alınması ile daha hızlı büyüyeceğini dile getiren Bali, orta ve uzun dönemli reformlarla %5,7 olan cari açığın GSYH’ye oranının daha aşığı çekilebilmesi yönünde adımlar atılmasında fayda olduğunu belirtti. Şu anda yaşanan krizin 2001 krizi ile kıyaslanmayacağını söyleyen Bali, yeterli aksiyon alınmaması halinde piyasaların kötü niyetli yaklaşımlar tarafından kullanılacağını, son dönemde TCMB ve BDDK tarafından alınan önlemlerin piyasalar tarafından olumlu karşılık bulmaya başladığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum