Yatırım yapmaya başla!

Adil Kullanım Kotasında Yeni Sistem Neler Getiriyor?

İnternet kullanıcılarının en dertli olduğu konuların başında gelen Adil Kullanım Kotasında, 1 Mayıs itibariyle yeni sisteme geçildi. 31 Aralık 2018’de tamamen kalkacağı açıklanan AKK’da bugün itibariyle kademeli geçişin ilk adımı atıldı. Peki yeni sistem ne gibi değişiklikler getiriyor? İşte detaylar…
Adil Kullanım Kotasında Yeni Sistem Neler Getiriyor?

Aylardır konuşulan ve internet kullanımının prangası olarak görülen adil kullanım kotasının, ilk olarak kademeli sonrasında ise tamamen kaldırılacağı açıklanmıştı. Kademeli geçişin ilk adımı ise bugün itibariyle atılmış oldu. Kullanıcıların kota aşımı sonrasındaki düştüğü hızlarda değişiklik yapılırken, ayrıca gece yarısı kullanımları kotaya dahil edilmeyecek.

Adil Kullanım Kotası Nedir?

Adil Kullanım Kotası Nedir?Adil Kullanım Kotası, internet servis sağlayıcılarının, kullanıcıların yoğun kullanımının altyapıda getirdiği getirdiği sıkıntıları önlemek için uyguladıkları bir kota sistemidir. Bilinen kotalı internetten farklı olarak bu paketlerde, ay içinde belli bir kullanım miktarını aştığınız zaman internet hızınız düşürülmektedir. Paketinize ise herhangi bir ücret yansımamaktadır. Özellikle ayın sonlarına doğru bu kotayı aşan kullanıcıların hızlarında yaşanan düşüş, internet kullanımını zorlu bir hale getiriyordu.

İşte Yeni Sistemin Beraberinde Getirdiği Değişiklikler

İşte Yeni Sistemin Beraberinde Getirdiği DeğişikliklerEski sistemde aylık kotayı aştığınız zaman, paketinizin hızı ne olursa olsun 3 Mbit hız sınırlaması getiriliyordu. Yeni sistemde bu hız düşüşü, paketinizin hızına göre ayarlandı. Örneğin 16 Mbit hızında bir internet paketine sahipseniz, kota aşımı sonrası hızınız bundan böyle 5 Mbit’e düşürülmüş olacak. BTK’dan yapılan açıklamada paketlere göre düşürülen hızların miktarı şu şekilde:

BTK Hız TablosuYeni sistemin beraberinde getirdiği bir diğer kolaylık ise, gece 02:00 – 08:00 saatleri arasındaki internet kullanımının kotaya dahil edilmemesi oluyor. Gece yarısı yapacağınız kullanımlar ile adil kullanım kotasından en az derecede etkilenmeniz mümkün görünüyor.

BTK haberi bu tweet ile duyurdu:

Yeni Sistem Sonrası Ortaya Yeni Bir İddia Atıldı

Yeni Sistem Sonrası Ortaya Yeni Bir İddia AtıldıKullanıcılar, adil kullanım kotasındaki değişikliğe sevinirken, sosyal medyada dillendirilen yeni bir iddia ise keyifleri kaçırdı. Atılan iddiada ISS’lerin yeni değişiklik ile tüm paketlerini kotalı yapacakları belirtildi. Bu gerçekleşirse kota aşımı sonrası tarife ücretlerinin artması söz konusu olacak. Tekrar belirtelim operatörlerden henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil.

Kullanıcıların yeni getirilen sistem ve ortaya atılan iddialarla ilgili paylaşımlarını buradan görebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum