Yatırım yapmaya başla!

Adidas Hisseleri Hayal Kırıklığı Yaratan Kazançlarla Sert Düştü

Adidas 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporuyla hayal kırıklığı yaratırken, hisselerinde yüzde 1'lik düşüş gözlendi.
Adidas Hisseleri Hayal Kırıklığı Yaratan Kazançlarla Sert Düştü

Alman spor giyim firması Adidas, bugün 2019 yılının ikinci çeyreğine ilişkin kazanç raporunu yayımladı. İkinci çeyrek satışlarıyla hayal kırıklığı yaratan Adidas, Avrupa’da düşüş yaşadığını ve uzun süredir mücadele eden Reebok markasının geri kazanıldığını gördükten sonra ikinci yarıda iyileşme beklediğini doğruladı.

Adidas hisseleri, sabahın erken işlemlerinde görünümün bozulması nedeniyle yüzde 1’in üzerinde değer kaybetti. Bu düşüşte, son haftalarda Alman rakibi Puma’nın satışlarını ve kar tahminlerini artırmasının da etkileri bulunuyor.

Yılın ikinci çeyreğinde satışları yüzde 4 oranında artarak 5,51 milyar Euro’ya yükseldi. Şirket, Dünya Kupası’ndan bir yıl sonra futbol kategorisinde güçlü bir düşüşle karşılaştı.

Adidas CEO’su Kasper Rorsted, “Üçüncü ve dördüncü çeyrekte bir toparlanma göreceğiz, çünkü tedarik zincirimiz üzerinde daha az etki yaratacağımız yer burasıdır. Dolayısıyla sonuçlardan çok memnunuz. Pazara söz verdiğimiz şeyi yerine getirmeye devam ediyoruz,” dedi.

Reebok Geri Dönüş Planı

Reebok Geri Dönüş PlanıAdidas, Mart ayında tedarik zinciri sorunlarının Kuzey Amerika’nın orta pazar kıyafeti talebini karşılayan özel sorunları öne sürerek ilk yarıda satış büyümesini artıracağı konusunda uyarmıştı.

Şirket, ikinci yarıda satışların hızlanacağından emin olduğunu ve bunun yüzde 5 ila 8’lik döviz kuru satış büyümesi ve 1,88 ila 1,95 milyar Euro’luk devam eden faaliyetlerden net gelir elde etmek için tam yıl görünümü sağladığını belirtti.

Üç aylık aralıklarla devam eden faaliyetlerden elde edilen net kar, satışların yüzde 37 arttığı e-ticaret için güçlü büyümenin bir diğer çeyreğinin de etkisiyle yüzde 10 artarak 462 milyon oldu.

Marjlar, çevrimiçi satışlarda toptan satıştan daha yüksektir. Reebok satışları, özellikle markanın yüzde 10 büyüdüğü Kuzey Amerika’da gelişmekte olan pazarlarda, retro tarzların popülaritesine bağlı olarak yüzde 3 arttı.

Rorsted, “Tabii ki Reebok’ın ikinci çeyrekte büyümeye geri döndüğünü görmekten çok mutluyuz, ancak sürdürülebilir bir büyüme oranı görmemiz gerekiyor,” dedi.

Avrupa’daki grup satışları, Adidas’ın Originals moda çizgisine olan güvenini azaltmak ve yeni ürün lansmanlarıyla spor performansının satışını artırmak için adım atmasının ardından ilk çeyrekte yüzde 3’lük bir düşüşün ardından toparlandı.

Kur Savaşı Endişeleri

Kur Savaşı EndişeleriGelecek aylarda Washington ve Pekin araısndaki bir tarife anlaşmazlığının sonucu olarak artan maliyetlerin tüketicilere aktarılıp aktarılamayacağı sorulduğunda Rorsted, “Bizim açımızdan tüketici için hala çok az etki görüyoruz. En çok endişe duyduğum şey, elbette Renminbi’nin potansiyel olarak zayıflamasıyla devam edecek kur savaşı,” dedi.

Çin’in merkez bankasının, Renminbi için belirlediği referans noktası 7,0039 ile 21 Nisan 2008 tarihinden bu yana en düşük seviye olarak belirlendi.

Yatırımcılar para birimi dolar karşısında önemli görülen 7 seviyesini kırdıktan sonra referans noktayı dikkatle takip etmeye başladılar. ABD Hazine Departmanı, Pekin’e para manipülatörü etiketini yapıştırmasıyla gerilimler biraz daha şiddetlenmişti.

Rorsted, Çin’in para birimini zayıflatma ihtimalinin, şirketin sonuçları üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini; çünkü Çin’deki ticaretinin yüzde 25’ini yerel para biriminde gerçekleştirdiklerini söyledi. Rorsted, “Benim düşünceme göre bir kur savaşına girmenin kazananı olmaz. Bu, şirketler ve bölgeler için herkes için bir kayıp olacaktır,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum