Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ADB, Asya için 2020 Daralma Beklentisini %0,7’den %0,4’e Çekti

Asya Kalkınma Bankası (ADB), gelişmekte olan Asya'nın bu yıl küçülme yolunda ilerlediğini ancak daralmanın muhtemelen daha önce düşünüldüğünden daha az sert olacağını bildirdi.
ADB, Asya için 2020 Daralma Beklentisini %0,7’den %0,4’e Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Eylül ayı tahminlerinde Asya’nın 2020’de yaklaşık 60 yılın ilk daralmasını yaşayacağını öngören ADB, Perşembe günü yayımladığı ADOS raporuyla gündeme geldi. Buna göre gelişmekte olan Asya ekonomisinin bu yıl daha önce tahmin edilenden daha az daralacağı öğrenildi.

Bölgenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH), Eylül ayındaki yüzde 0,7 düşüş tahminine göre bu yıl yüzde 0,4 küçüleceğini belirten Asya Kalkınma Bankası, önümüzdeki yıl için büyüme projeksiyonunu yüzde 6,8’de tuttu. Manila merkezli banka, bölgedeki beklentilerin farklılaştığını ve Doğu Asya’nın bu yıl büyümeye hazırken diğer alt bölgelerin küçüldüğünü söyledi.

Gelişmekte olan Asya (Asya ve Pasifik’te 46 ADB üyesi ekonomi) için genel tahminini Eylül’deki yüzde 0,7’den düşürerek yüzde 0,4 daralmaya çekti.
Asya Kalkınma Bankası ADOS
KAYNAK: ADO

Büyümenin 2021’de yüzde 6,8’e yükseleceğini ancak çıktının pandemi öncesi seviyelerin altında kalacağını aktardı. Rapora göre Doğu Asya’da 2020 yılı için öngörülen büyüme yüzde 1,3’ten yüzde 1,6’ya yükseltildi. 2021’de büyümesi yüzde 7 olarak değiştirmeden bırakıldı. Güney Asya‘nın 2020’de yüzde 6,8’lik daralma tahmini yüzde 6,1’e yükseltilirken 2021 için yüzde 7,2’lik büyümeye işaret edildi.

Güneydoğu Asya için 2020 tahmini yüzde 3,8’den yüzde 4,4 daralmaya yükseltilirken 2021 yılında ise büyüme tahmini, önceki yüzde 5,5’den yüzde 5,2’ye çekildi. Orta Asya’nın bu yıl hala %2,1, Pasifik ekonomilerinin ise %6,1 küçülmesinin beklendiği belirtildi.

Doğu Asya’nın 2020 büyüme tahmininin %1,3’ten %1,6’ya yükseltilmesinde Tayvan ve Çin’in beklenenden daha hızlı toparlanması etkili oldu.
Asya Kalkınma Bankası ADOS Aralık Raporu
Kaynak: Asya Kalkınma Bankası

Güney Asya’nın %6,8’lik daralmaya yönelik daha önceki tahmini ise Hindistan için geliştirilmiş bir tahmin doğrultusunda %6,1 daralmaya yükseltildi. İyileşme hızlandıkça Hindistan için tahmin yüzde 9 daralmadan yüzde 8 daralmaya çevrildi. Büyümenin, 2021’de Güney Asya’da %7,2 ve Hindistan’da %8,0 olacağı eklendi.

Güneydoğu Asya’daki toparlanmanınsa daha büyük ekonomilerdeki virüs kontrol altına alma çabaları ekonomik faaliyeti engellerken gecikmeye devam ettiği dile getirildi. Alt bölgesel tahminler, 2020 için %3,8 daralmadan% 4,4’e ve 2021 için %5,5 büyümeden %5,2’ye değiştirildi. Orta Asya ve Pasifik için büyüme tahminleri Eylül ayına göre değişmedi.

Orta Asya’nın bu yıl hala %2,1 ve Pasifik ekonomilerinin küresel turizm zayıflamaya devam ederken %6,1 küçüleceği öngörüldü. Gerileyen talep ve düşük petrol fiyatlarının bölgesel enflasyonu 2020’de %2,8 ve 2021’de %1,9’da tutacağı aktarıldı.

ADB Baş Ekonomisti Yasuyuki Sawada, uzatmalı bir pandeminin başlıca risk olduğunu ancak son aşı gelişmelerinin bunu hafiflettiğini söyledi. Gelişen ekonomilere güvenli, etkili ve zamanında aşı teslimatının ekonomilerin yeniden açılmasını desteklemek ve bölgedeki toparlanmayı güçlendirmek için kritik olacağını ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu