Yatırım yapmaya başla!

Acura NSX’in “Andaro” Boyası Neden 6.000 $ Farkla Geliyor?

Acura'nın süper sporcusu NSX'in Andaro Kırmızı renginin neden bu kadar pahalı olduğunu açıklıyor.
Acura NSX’in “Andaro” Boyası Neden 6.000 $ Farkla Geliyor?

Honda’nın sportif ve lüks araç markası Acura, hibrit gücün yegane temsilcilerinden NSX’in özel boyası için 6.000 dolar istiyor. Neden olduğunu birazdan açıklayacağız. Otomotiv olması şart değil; bir markayı insan nezdinde özel yapan ve onu tercih etmesini sağlayan mutlaka birkaç da olsa detay vardır. Kimisi sorunsuzluğa doğru giderken kimisi de işin sadece şekil yönüne bakar.

Doğal olarak otomotiv şirketlerinden bahsedecek olursak, karşılığında bir bedel çıkartırlar. Toyota tutkunu biri aracının arza yapmayışından memnunken, Peugeot kullanıcısı belki de normal bir B sınıfı aracının çok hızlı gidebilmesini seviyordur. Öyle ki Acura’da, NSX’in en başından beri özel olan “kırmızı” renginin bedelinin neden pahalı olduğunu bizlere söylüyor.

AMMO NYC YouTube kanalının araştırdığı NSX boyasının gerçekten özel olarak yapıldığını gördük.

Honda grubu, NSX’i tercih eden müşterilerine siyah ve beyaz rengini sunuyor. Alıcılar sabit renk dışında farklı bir renk tonu istediklerinde 700 dolardan fazla ücret ödemek zorunda kalıyor. Ücreti kabul ettiyseniz turuncu inci, gümüş metalik, mavi ve beyaz inci gibi özelleşmiş renklerle NSX’i alabiliyorsunuz.

Markanın, araç üzerine uygulanması vakit alan Andaro kırmızısını istediğinizde muamele değişiyor.

En seçkin renk olarak geçen Andaro, üstte bahsettiğiniz boya tonu seçeneklerine ek olarak 5.300 dolar daha pahalı. 6.000 dolar fiyat biçilen kırmızının neden pahalı olduğunu açıklayalım. İlk aşamada NSX, normal bir kırmızı boya ile ilk katı atılıyor. Derinlik hissiyatını yakalamak adına şeffaf bir kat daha atılıyor.

Ve bu işlem birkaç kere tekrarlanıyor. İkinci aşamada robot kollar devreye girerek, süper spor otomobilin ayrıntı kısımlarını nokta atlamaksızın işlem yapıyor.

Andaro’nın boya süreci devam ediyor…

Acura’nın boyasından sorumlu kişiler 24 saat boyunca aracı dinlenmeye alıyorlar. Bunu da 40 dakikalık pişirme sonrasında yapıyorlar. Fırından çıkan ve dinlenen boya üzerine ana temayı yakalamak için bir kat daha şeffaf katman atılıyor. Zımparalama ve silme işlemleri büyük bir özenle, kaportaya iyi yapışmış boyaya uygulanıyor. Tamamen işlemler bittikten sonra uzmanlar uzun vakitler alan inceleme dönemine giriyorlar.

Kusur bulunduğunda ise buraya kadar anlattığımız işlemler yeniden yapılıyor. Acura’nın NSX’in en özel renginin neden bu kadar pahalı olduğunu açıklamış olduk. Anlayacağımız, Japon marka sadece bir boya seçeneği için uzun işlem dönemi gerçekleştiriyor. Aşağıda hızlandırılmış 15 dakikalık videodan ayrıntılarına bakabilirsiniz!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum