Yatırım yapmaya başla!

Actus ile İstanbul Portföy Birleşerek Sorunlu Krediler için Fon Oluşturacak

Türkiye’nin iki bağımsız şirketi Actus ve İstanbul Portföy birleşerek, sorunlu şirket kredileri için fon sağlamayı hedefliyor.
Actus ile İstanbul Portföy Birleşerek Sorunlu Krediler için Fon Oluşturacak

Actus ile İstanbul Portföy birleşerek, Türkiye’deki sorunlu şirket kredileri için fon kurmayı hedefliyor. Söz konusu portföy şirketlerinin birleşmesiyle 3 milyar liranın üzerinde bir fon büyüklüğü elde edilecek. Bu sayede yabancı kurumsal yatırımcı portföyü ile yeni fonlara yurt dışından da yatırımcı getirilmesi amaçlanıyor.

Actus Genel Müdürü Barış Hocaoğlu, birleşmenin tamamlanmasının ardından yeni fonların kurulacağını söyledi.

Actus Genel Müdürü Barış Hocaoğlu2018 yılının Ağustos ayında yaşanan kur atakları birçok şirketin konkordato ilan etmesine veya iflasına sebep olmuştu. Nakit akışını sağlamakta zorluk çeken şirketler çareyi kredi çekmekte görse de, daha önceden var olan borçların ödenmesinde de çok ciddi finansal sıkıntılar yaşandı.

Bu doğrultuda kredilerin yapılandırılması ekonomi gündeminin en önemli meseleleri arasında yer aldı. Söz konusu dönemden bu yana bankaların takipteki kredi oranı %4,1 seviyesine çıktı.

Yapılan birleşme ile finansman sıkıntısı çeken şirketlere fon sağlanacak.

Şirketlere FonGlobal Yatırım Holding iştiraki Actus Portföy Yönetimi ve İstanbul Portföy arasında birleşme anlaşmasını imzalandı. Birleşme sürecinin tamamlanmasının ardından iki şirket İstanbul Portföy çatısı altında faaliyet gösterecek ve genel müdürlük vazifesinde Barış Hocaoğlu yer alacak.

İki bağımsız kurumun birleşmesi ile Türkiye’nin en büyük yerli sermayeye sahip bağımsız portföy yönetim şirketi kurulmuş olunacak. 3 milyar liralık portföyün yarısı ise yabancı yatırımcılara ait olacak.

Barış Hocaoğlu, birleşme sonrasında yedi farklı emeklilik fonu yöneteceklerini söyledi.

Emeklilik Fonları“Girişim sermayesi olarak baktığınızda sektörün yatırım yapmış girişim sermayesinin sanırım yüzde 60-70’i bizde olacak. Özel portföy yönetimi dediğimiz tarafta hem kurumsal hem de bireysel sözleşmelerde adetlerde çok büyük oluyoruz” diyen Hocaoğlu, daha sonra yeni fonların da kurulacağı bilgisini verdi. Kredi almış fakat ödemede zorluk çeken şirketlerin borçlarının yeniden yapılandırılması, şirketlere sermaye katkısı ve yeni kredi sağlanması gibi imkanları sunulacağını anlattı.

Şirketlerin bir kısmının satın alınması şeklinde de destek sağlanması hedefleniyor.

Şirketlerin Bir Kısmı AlınacakBarış Hocaoğlu, bankaların kredilendirdiği fakat ödemede sorun yaşanan kredisi olan şirketlerin bir kısım hissesinin satın alınması, fona devredilmesi ve borç yapılandırması gibi seçeneklerle finansman desteği sağlanacağını anlattı. Bu sayede sorunlu alanın yurt dışına çıkarılması ve yurt dışından da bu alana yatırımcı çekilmesi planlanıyor.

İstanbul Portföy Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan Ensari söz konusu birleşmeyi onayladıklarını belirtti.

İstanbul Portföy Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alpaslan EnsariAlpaslan Ensari bu program sayesinde yapılacak çalışmalardan bahsetti. Actus’un onaylanan fonu üniversitelerle, İstanbul Portföy’ün ise ilaç ve medikal teknolojiler konusundaki işbirliklerinde kullanacağını açıkladı.

Bu alanlar için ayrılacak miktar 250 – 300 milyon lira seviyesinde olacak. İstanbul Portföy Ortak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tufan Deriner ise girişim sektörü için iki şirketin toplamda 500 milyon liralık yatırım yaptığını ve sektörün toplam büyüklüğünün 700 – 800 milyon lira civarında olduğunu açıkladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum