Yatırım yapmaya başla!

Son Veriler 5 Bin Liradan Az Kazananları Yoksul Olarak Tanımlıyor!

Türk-İş tarafından açıklanan verilere göre yoksulluk sınırı ilk kez 5 bin lirayı aştı. Üzücü sonuçlar ve detaylar haberimizde…
Son Veriler 5 Bin Liradan Az Kazananları Yoksul Olarak Tanımlıyor!

Ülkemizdeki yaşam standartları gittikçe zorlaşırken, yapılan açıklamalar ve istatistiksel veriler de durumun pek iyi görünmediği düşüncesini destekliyor. Kaldı ki daha geçtiğimiz aylarda paylaştığımız Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı hakkındaki haber de ülkedeki durum hakkında gayet açık bir şekilde fikir veriyordu.

Ayrıca Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan bir araştırma da Ağustos ayı asgari geçim sınırı ile ilgili tek kişinin yoksulluk sınırının 2587.59 lira olduğunu göstermişti. Şimdi de Türk-İş Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Ve tablo, hemen şimdi sizin de göreceğiniz gibi pek iyi şeyler vadetmiyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu tarafından yapılan araştırmaya göre, yoksulluk sınırı ilk kez 5 bin liranın üstüne çıktı.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na göre, yoksulluk 5 bin liranın üzerinde

Türk-İş’in yayınladığı rapora göre ülkede hiçbir ürünün yokluğu çekilmiyor ancak pahalılık ve geçim sıkıntısı yüzünden yoksulluk var. Nitekim Ekim ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre dört kişilik ailenin açlık sınırı 1.544, yoksulluk sınırı ise 5.030 lira.

Ve bu rapor, açlık ve yoksulluk sınırının geçen yıldan bu yana ilk kez 5 binin üzerine çıktığını gösteriyor.

Yoksulluk sınırı ise 5.030 lira

Türk-İş’e göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için gereken aylık gıda harcaması tutarı 1.544.31 lira. Yani tek kişinin asgari ücretle çalıştığı bir ailenin, ne yazık ki sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi bile mümkün değil!

Ayrıca gıda harcamalarıyla birlikte konut, ulaşım, giyim, sağlık gibi ihtiyaçların toplam tutarı, 5.031 lira! Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.927 lira olarak belirtildi.

İlaveten; olması gereken net asgari ücret tutarı ile mevcut asgari ücret arasındaki farkın 523 liraya ulaştığı açıklandı.

Olması gereken net asgari ücret tutarı ile mevcut asgari ücret arasındaki farkın 523 lira

Türk-İş verilerine göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı geçtiğimiz aya göre 22, yılbaşına göre 112 ve geçen yılın aynı dönemine göre 139 lira artış gösterdi. Araştırmada gıda enflasyonu ile ilgili veriler de dikkat çekerken, Ekim ayında süt ve süt ürünleri grubunun fiyatlarında artış olduğu belirtildi.

Kıyma et kilogram fiyatının artarken, kuşbaşı fiyatının ucuzladığı görüldü. İlaveten, geçen aya kıyasla yaş meyve ve sebze fiyatlarındaki düşüş biraz da olsa gıda harcamasını azalttı. Tavuk ve sakatat ürünlerinin fiyatlarında artış ya da azalma olmazken balık, tavuk fiyatları da değişmedi. Neticede; evli olmayan, sadece kendi geçimini sağlamak durumunda olan bekar bir işçinin yapması gereken aylık harcama tutarı son bir yılda 189 TL artış gösterdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum