Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Ocak Ayı İtibarıyla 2 Bin 219 TL’ye Yükseldi!

Türk-İş tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı Ocak ayında 2 bin 219, yoksulluk sınırı ise 7 bin 229 lira oldu.
Dört Kişilik Ailenin Açlık Sınırı Ocak Ayı İtibarıyla 2 Bin 219 TL’ye Yükseldi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın Ocak sonuçlarını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 2 bin 219 liraya yükseldi.

Türk-İş’in her ay yayımladığı araştırma sonuçlarına göre, dört kişilik ailenin yoksulluk sınırı 7 bin 229 lira olarak belirlendi.

Yoksulluk Sınırı1987 yılından bu yana her ay düzenli olarak çalışanların geçim koşullarını temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişimlerinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla Türk-İş araştırma sonuçlarını yayımlıyor.

Ocak ayı için yapılan açıklamaya göre gıda, giyim, eğitim, sağlık, konut, ulaşım gibi benzer ihtiyaçlar için yapılması gereken harcamaların tutarı 7 bin 229 lira olarak belirlendi. Bu rakam dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırını ifade ediyor.

Evli olmayan çocuksuz çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 2.698 TL olarak hesaplandı. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı Aralık ayına kıyasla %2,62 oranında artış gösterdi. Gıda enflasyonu yıllık bazda %10,49 oranında yükseldi.

Ocak ayında meyve ve sebze fiyatları ortalama %7,51 oranında artış gösterdi.

Meyve FiyatlarıBu ay süt, yoğurt, peynir grubunda Aralık ayına kıyasla fiyat değişikliği olmadı. Tavuk fiyatlarında da kayda değer oranda değişiklik olmazken dana kıyma, kuşbaşı eti ve balık fiyatlarında artış devam etti. Aralık ayında gerileyen yumurta fiyatları bu ay yükselişe geçti.

Nohut hariç tüm bakliyat fiyatlarında artış oldu. Meyve ve sebze grubunda ortalama %7,51 oranında fiyat artışı olurken, geçen ay ortalama yaş sebze meyvenin 5,46 TL olan kilogram fiyatı 5,87’ye çıktı. Margarin, tereyağı, zeytinyağı ve ayçiçek yağında da bu ay fiyat değişikliği olmadı. Benzer şekilde şeker, bal, tuz, pekmez ve reçelde de fiyatlar değişim göstermedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu